Gruzja: Sąd konstytucyjny stwierdził, że prezydent naruszyła konstytucję, odwiedzając państwa UE

Trybunał Konstytucyjny Gruzji orzekł, że prezydent Salome Zurabiszwili naruszyła konstytucję, podróżując do krajów UE bez zgody rządu, otwierając drogę ustawodawcom do kontynuowania wysiłków zmierzających do wszczęcia przeciwko niej postępowania w sprawie impeachmentu.

Decyzję ogłoszoną 16 października poparło sześciu z dziewięciu sędziów, którzy stwierdzili, że „podczas roboczych wizyt zagranicznych w dniach 31 sierpnia, 1 września i 6 września 2023 r. prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili sprawowała władzę przedstawicielską w tym obszarze stosunków międzynarodowych bez zgody rządu gruzińskiego.”

Konstytucja Gruzji zabrania prezydentowi angażowania się w stosunki zagraniczne kraju bez zgody rządu. Zurabiszwili udała się do Paryża, Berlina i Brukseli, aby promować kandydaturę Gruzji do Unii Europejskiej – kraj ten złożył wniosek o członkostwo w UE w marcu 2022 r., ale nie uzyskał jeszcze statusu kandydata – i spotkała się z przywódcami Francji, Niemiec i szefami unijnych instytucji.

Dążenie do postawienia w stan oskarżenia Zurabiszwili jest prowadzone przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie, a jej lider Irakli Kobakhidze stwierdził, że orzeczenie sądu było zwycięstwem, ponieważ pokazało, że prezydent potrzebuje zgody rządu, aby spotkać się z zagranicznymi przywódcami odwiedzającymi Gruzję lub nawet udać się do innego kraju.

Jednak Maja Kopaleszwili, była sędzia Trybunału Konstytucyjnego i przedstawicielka Zurabiszwili, powiedziała, że ​​prezydent może nadal spotykać się z przywódcami obcych krajów bez zgody rządu, jeśli nie oznacza to zmiany kursu polityki zagranicznej kraju.

Wniosek o impeachment Zurabiszwili złożyło 80 deputowanych – to liczba wystarczająca, aby wszcząć postępowanie, ale niewystarczająca, aby usunąć prezydenta. Co najmniej 100 ze 150 członków gruzińskiego parlamentu musi poprzeć wniosek o impeachment mający na celu usunięcie prezydenta, a przedstawiciele Gruzińskiego Marzenia przyznali, że jest mało prawdopodobne, aby wniosek został przyjęty. Wniosek o impeachment Zurabiszwili pojawia się w związku ze wzrostem jej popularności ze względu na jej zdecydowanie prozachodnie i proukraińskie poglądy oraz sprzeciw wobec niektórych kontrowersyjnych decyzji partii rządzącej.

Wśród nich znalazła się propozycja kontrowersyjnej ustawy o „zagranicznych agentach”, która według Zurabiszwili „przybliży Gruzję do wadliwego modelu rosyjskiego, a nie do modelu europejskiego”, co wywołało protesty, zmuszając partię rządzącą do ustąpienia. Gruzja złożyła wniosek o członkostwo w UE wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r., wraz z Ukrainą i Mołdawią. Chociaż tym dwóm ostatnim krajom przyznano status kraju kandydującego w czerwcu 2022 r., Gruzji zamiast tego przedstawiono unijną „perspektywę” i listę reform, które powinna wdrożyć.

Oprócz zajęcia się polaryzacją polityczną i innymi kwestiami Komisja Europejska zaleciła Gruzji podjęcie reformy sądownictwa oraz nasilenie walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną. W październiku UE podejmie decyzję – w oparciu o swoją ocenę postępów, jakie Gruzja poczyniła w zakresie tych reform – czy przyznać jej status kraju kandydującego.