Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron przybył do Azji Centralnej 22 kwietnia w ramach pięciodniowej podróży po regionie. 22 kwietnia rozpoczął tour w Tadżykistanie, a następnie w Kirgistanie, gdzie omawiał rozszerzenie współpracy Wielkiej Brytanii z krajami Azji Centralnej.

Wizyta służy dwóm celom. Po pierwsze, Cameron podkreśli konieczność zminimalizowania obchodzenia sankcji przez materiały podwójnego zastosowania, które mogą trafić do Rosji przez Azję Centralną. Po drugie, dąży do dalszego zbadania zaangażowania regionalnego i dwustronnego, a także rozszerzenia stosunków handlowych z kluczowymi partnerami eksportowymi w regionie: Uzbekistanem i Kazachstanem.

Podróż Camerona sprawi, że stanie się on pierwszym brytyjskim ministrem spraw zagranicznych, który odwiedzi Kirgistan, Tadżykistan i Turkmenistan oraz pierwszym, który odwiedzi Uzbekistan od 1997 roku.

Rozmowy z liderami

Podczas serii wizyt z ministrami spraw zagranicznych, prezydentami i innymi urzędnikami wysokiego szczebla w całym regionie, Cameron podpisywał memoranda o współpracy i naciskał na „nowy poziom” współpracy z państwami regionu. Pierwszym przystankiem Camerona był Tadżykistan, którego gospodarka jest w dużym stopniu uzależniona od przekazów pieniężnych migrantów z Rosji. Odwiedził projekt Nurek Hydro Electric, drugą co do wysokości tamę na świecie, i spotkał się z tadżyckim ministrem spraw zagranicznych Sirojiddinem Muhriddinem, a także prezydentem Tadżykistanu Emomali Rahmonem.

Podpisano umowę międzyrządową między Tadżykistanem a Wielką Brytanią. W ramach tego porozumienia zaproponowano otwarcie bezpośrednich lotów między Londynem a Duszanbe. Rahmon nazwał Wielką Brytanię „ważnym partnerem w Europie Zachodniej”.

Kirgistan był drugim przystankiem Camerona. Po przybyciu na miejsce Cameron złożył hołd ofiarom sowieckich represji pod pomnikiem Ata-Beyit. Następnie podpisał umowę międzyrządową z kirgiskim ministrem spraw zagranicznych Dżeenbekiem Kulubajewem o rozszerzeniu gospodarczego, edukacyjnego i zrównoważonego rozwoju. Spotkał się również z prezydentem Kirgistanu Sadyrem Żaparowem.

We wtorek Cameron złożył wizytę w Uzbekistanie i podpisał memorandum o porozumieniu z ministrem spraw zagranicznych Uzbekistanu Bachtiorem Saidowem. W ramach protokołu ustaleń obie strony zobowiązały się do współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego, edukacji, zmian klimatycznych, handlu dwustronnego i rozwoju stosunków biznesowych. Cameron opublikował również artykuł w portalu Gazeta.uz, podkreślając swoje zaangażowanie w ściślejszą współpracę z Azją Centralną.

Brytyjska strategia

W swoim artykule Cameron zwrócił uwagę na trzy obszary współpracy, z których pierwszym priorytetem była walka z nielegalnym uchylaniem się od sankcji; utworzenie pierwszego w regionie funduszu private equity/venture capital dla MŚP, który będzie inwestował w przedsiębiorstwa o wysokim potencjale w regionie; oraz zwiększenie finansowania edukacji i nauczania języka angielskiego w regionie.

Dla Azji Środkowej kluczowe znaczenie mają realne i silne opcje dyplomatyczne. Wcześniej Wielka Brytania nie oferowała takiego poziomu zaangażowania i partnerstw handlowych, który mógłby rywalizować z Rosją czy Chinami. Jednak ostatnia wizyta wskazuje, że Wielka Brytania w końcu wprowadza długo oczekiwane zmiany. Rzeczywiście, w listopadzie 2023 r. Komisja Spraw Zagranicznych Izby Gmin opublikowała raport z jasnymi zaleceniami i stwierdziła wprost, że rząd Wielkiej Brytanii powinien rozpocząć zaangażowanie w Azji Centralnej.

Rosja i Chiny nadal odgrywają dużą rolę w Azji Centralnej, głównie ze względu na swoje położenie geograficzne. Dzielenie tego samego sąsiedztwa z takimi mocarstwami skutkuje wspólną rzeczywistością geopolityczną i powiązanymi gospodarkami. Nie powinno to jednak być powodem, dla którego inni rezygnują z angażowania się w ten duży region.

W tym kontekście Wielka Brytania stoi przed szansą. Wraz ze wzrostem młodej populacji na tym obszarze, wśród młodszych pokoleń rośnie pragnienie nawiązania kontaktów z Zachodem. Byłaby to stracona szansa dla Wielkiej Brytanii, aby zlekceważyć te kraje jako „poza utartymi szlakami” lub zbyt skomplikowane zostawiają ten obszar w spokoju. W rzeczywistości narody te są chętne do większego zaangażowania się w zachodni dyskurs, a w niektórych przypadkach aktywnie dążą do pójścia w tym kierunku. Kraje Azji Centralnej tworzą jedno z największych terytoriów na świecie i zajmują strategicznie ważne położenie geograficzne.

Dywersyfikacja

To czego region potrzebuje, to opcje do dywersyfikacji, zwłaszcza zachodnie. Kraje te są chętne do pójścia inną drogą; W wieku 34 lat – od zrzucenia sowieckiego jarzma – nie są skłonne po prostu ulec wpływowi kogoś innego. Każdy kraj, a także cały region, woli nie być definiowany przez sąsiednie mocarstwa. Dążą do stworzenia własnej tożsamości, polityki zagranicznej i sojuszy.

Wizyta Camerona stanowi kluczowy punkt zwrotny. Rzeczywistość jest taka, że Uzbekistan, Kazachstan, Turkmenistan, Kirgistan, Tadżykistan są na etapie, na którym aktywnie pragną i z zadowoleniem przyjmują zaangażowanie Wielkiej Brytanii. Wraz ze zmianą dynamiki w regionie, Wielka Brytania w końcu zaczęła kalibrować swoją politykę zagraniczną w tym obszarze i wydaje się gotowa stać się ważnym partnerem.