Koronawirus hamuje handel dwustronny Tadżykistanu i Uzbekistanu

Pandemia koronawirusa wpłynęła na dwustronny handel między Tadżykistanem a Uzbekistanem. Po stałym wzroście dwustronna wymiana handlowa między Tadżykistanem a Uzbekistanem w poprzednim roku spadła.

W latach 2015-2019 dwustronny handel między dwoma krajami wzrósł ponad 30-krotnie: z 12 mln USD w 2015 roku do 362 mln USD w 2019 roku.

W ubiegłym roku Uzbekistan zajął czwarte miejsce wśród głównych partnerów handlowych Tadżykistanu po Rosji, Kazachstanie i Chinach, a władze obu krajów planowały zwiększyć dwustronną wymianę handlową do 500 mln USD w ciągu najbliższych kilku lat.

Tymczasem dwustronna wymiana handlowa między Tadżykistanem a Uzbekistanem w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy tego roku wyceniona została na niewiele ponad 300 mln USD, czyli o 7 procent mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Obejmuje to eksport Tadżykistanu do Uzbekistanu szacowany na 75 mln USD (25 proc.) i import Tadżykistanu z Uzbekistanu na 225 mln USD (75 proc.).

Eksport Tadżykistanu do Uzbekistanu obejmował aluminium pierwotne, włókno bawełniane, rudy, cement, surowy jedwab, surową skórę, tkaniny i napoje alkoholowe, dywany.

Import Tadżykistanu z Uzbekistanu w okresie styczeń-listopad obejmował gaz ziemny, wyroby tekstylne, nawozy mineralne, obuwie, metale nieżelazne, sprzęt elektryczny i mechaniczny, wyroby ceramiczne i wyroby z tworzyw sztucznych.

Powiązany artykuł