Rachmon nakazuje wzmocnienie granicy tadżycko-afgańskiej w obliczu eskalacji sytuacji w sąsiednim kraju

Według oficjalnej strony internetowej prezydenta Tadżykistanu prezydent Emomali Rachmon odbył robocze spotkanie z członkami rządu, wyższymi przedstawicielami Kancelarii Prezydenta i innymi wysokimi rangą urzędnikami.

Przywódca Tadżykistanu nakazał szefom sprawujących władzę struktur kraju wzmocnienie wspólnej granicy Tadżykistanu z Afganistanem w związku z dalszą eskalacją sytuacji w sąsiednim kraju oraz podjęcie odpowiednich działań w celu zwalczania międzynarodowej przestępczości zorganizowanej, ekstremizmu, terroryzmu i handlu narkotykami.

Przypomnijmy, przywódca Tadżykistanu wyraził również zaniepokojenie wzrostem napięcia w sąsiednim Afganistanie podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie 8 maja.

Podczas spotkania Emomali Rachmon polecił również odpowiednim organom ułatwienie praktycznej realizacji krajowych programów rozwoju gospodarczego, przyspieszenia zbiorów oraz zakupu i eksportu produktów rolnych – podaje oficjalna strona internetowa prezydenta Tadżykistanu.

10 maja przywódca Tadżykistanu złożył również kondolencje prezydentowi Afganistanu Mohammadowi Ashrafowi Ghanim z powodu śmiertelnych wybuchów w Kabulu. Rachmon poprosił również o przekazanie głębokich kondolencji rodzinom i krewnym zabitych w sobotnich wybuchach w szkole w stolicy Afganistanu. Życzył też wszystkim ofiarom szybkiego powrotu do zdrowia.

Powołując się na afgańskich urzędników media donoszą, że liczba ofiar ataku bombowego przed szkołą w stolicy Afganistanu, Kabulu wzrosła do 68, a lekarze walczą o opiekę nad 165 rannymi ofiarami i rodzinami, które desperacko poszukują zaginionych dzieci.

Prezydent Afganistanu Mohammad Ashraf Ghani w sobotę obwinił talibskich bojowników, ale rzecznik ruchu talibskiego zaprzeczył zaangażowaniu i potępił wszelkie ataki na afgańskich cywilów.

Powiązany artykuł