Putin: Obawy Tadżykistanu dotyczące sytuacji w Afganistanie są uzasadnione

Prezydent Rosji zwrócił uwagę, że Rosja wraz z siłami zbrojnymi Tadżykistanu wzmacnia swoją bazę wojskową w Tadżykistanie.

Sytuacja w Afganistanie budzi uzasadnione obawy w sąsiednim Tadżykistanie – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin na spotkaniu w Moskwie ze swoim tadżyckim odpowiednikiem Emomali Rachmonem w sobotę.

„Kwestie bezpieczeństwa w regionie są kluczowe ze względu na trwający rozwój wydarzeń w Afganistanie.” – powiedział rosyjski przywódca, wskazując, że Tadżykistan ma najdłuższą granicę z Afganistanem.

„Wiem, że martwisz się o sytuację. Nie ulega wątpliwości, że jest to uzasadniona obawa.” – powiedział Putin, dodając, że chciałby wysłuchać opinii Rachmona podczas spotkania. Prezydent Rosji podkreślił, że Moskwa dokłada wszelkich starań, aby wesprzeć Duszanbe w tej dziedzinie. Przypomniał, że w Tadżykistanie stacjonuje 201. rosyjska baza wojskowa.

,,Pracujemy nad jego wzmocnieniem i konsolidacją Sił Zbrojnych Tadżykistanu. Zebraliśmy się w tej dziedzinie. Mamy program zaplanowany na kilka lat i będziemy się starać, aby go zrealizować w odpowiednim czasie.” – podsumował.

14 kwietnia prezydent USA Joe Biden ogłosił decyzję o zakończeniu amerykańskiej operacji bojowej w Afganistanie. Jest to najdłuższa kampania wojskowa w historii Stanów Zjednoczonych, od czasu jej rozpoczęcia w październiku 2001 r. Pentagon rozpoczął w zeszłym tygodniu wycofywanie wojsk amerykańskich i planuje zakończyć wyjście do 11 września.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Putin: Obawy Tadżykistanu dotyczące sytuacji w Afganistanie są uzasadnione”

Możliwość komentowania została wyłączona.