Prezydent Kirgistanu jedynym zagranicznym gościem parady 9 maja w Moskwie

9 maja prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow weźmie udział w paradzie w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa ZSRR nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej. Poinformowała o tym 25 kwietnia administracja prezydenta.

Według służby prasowej Żaparow poleci do Rosji na zaproszenie prezydenta Władimira Putina, przeciwko któremu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał wcześniej nakaz aresztowania za zbrodnie wojenne. Poinformowano, że lider Kirgistanu będzie gościem honorowym tej parady.

Według Muratbeka Azumbakijewa szefa departamentu polityki zagranicznej administracji prezydenta, podczas wizyty spodziewane są rozmowy między dwoma prezydentami. Sadyr Żaparow będzie jedynym prezydentem, który odwiedzi Rosję, aby wziąć udział w paradzie 9 maja. Wcześniej o jego wizycie w Moskwie informowało wiele rosyjskich mediów.

Pomimo rosyjskiej inwazji na Ukrainę i nakazu aresztowania Putina, władze kirgiskie nadal ściśle współpracują ze stroną rosyjską i stale mówią o zacieśnianiu przyjaznych stosunków. Kirgistan, który jest członkiem OUBZ i EUG, według brytyjskiego magazynu The Economist zajął trzecie miejsce w rankingu „przyjaciół Rosji”.

Eksperci uważają, że Kirgistan pomaga Rosji obejść zachodnie sankcje. Według Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Kirgistan zarobił w ciągu ostatniego roku 36 miliardów somów na reeksporcie do Rosji. Unia Europejska zwróciła już uwagę na reeksport Kirgistanu. Pod koniec marca Biszkek odwiedził specjalny przedstawiciel UE ds. sankcji David O’Sullivan.

Na konferencji prasowej wezwał kraje regionu, aby nie stały się platformą dla Rosji do obchodzenia sankcji. Dodał, że UE przeprowadzi rozmowy z kirgiskimi władzami, aby ustalić, czy w kraju rzeczywiście dochodzi do obchodzenia antyrosyjskich sankcji i omówić, jakie środki można podjąć.

Rosyjska inwazja na Ukrainę

Inwazja armii rosyjskiej na Ukrainę na pełną skalę rozpoczęła się 24 lutego 2022 r., A wojna rozpętana przez Rosję trwa tam do dziś. Ponadto kraje zachodnie wielokrotnie ostrzegały przed nałożeniem sankcji na kraje, które pomagają Rosji. Białoruś była pierwszą, która znalazła się na tej liście, której szef, Aleksander Łukaszenko, w pełni popiera Putina, a nawet zapewnił jego terytorium do inwazji na Ukrainę.

W wojnie z Ukrainą Rosja wykorzystuje nie tylko żołnierzy regularnej armii, ale także najemników z Prywatnej Kompanii Wojskowej Wagnera, której istnienia władze rosyjskie wcześniej nie uznawały. Wagner PMC, według doniesień medialnych, rekrutuje więźniów z rosyjskich więzień, a także migrantów z Azji Centralnej.