Rozmowa Żaparowa i Putina o konflikcie na granicy kirgisko-tadżyckiej

Prezydenci Kirgistanu i Rosji Sadyr Żaparow i Władimir Putin rozmawiali telefonicznie o konflikcie na granicy kirgisko-tadżyckiej – poinformowała w poniedziałek służba prasowa przywódcy Kirgistanu.

Według strony kirgiskiej, prezydenci zgodzili się na wizytę roboczą Żaparowa w Moskwie pod koniec maja, a Putin zapowiedział gotowość Rosji do udzielenia Kirgistanowi niezbędnej pomocy w przezwyciężeniu humanitarnych skutków konfliktu granicznego.

W Moskwie przywódcy planują omówienie kwestii bezpieczeństwa w regionie, w tym w ramach OUBZ, WNP a także walki z COVID-19 i dostawami rosyjskich szczepionek do Kirgistanu. Kreml potwierdził, że Putin zaprosił Żaparowa z roboczą wizytą do Rosji i zaproszenie zostało przyjęte.

Służba prasowa Kremla donosiła również o rozmowie telefonicznej Putina z Żaparowem. „Biorąc pod uwagę niedawne rozmowy w Moskwie z prezydentem Tadżykistanu Emomali Rachmonem, Władimir Putin wyraził poparcie dla porozumień Biszkeku i Duszanbe w sprawie rozwiązania sytuacji na pograniczu kirgisko-tadżyckim środkami politycznymi i dyplomatycznymi.” – czytamy w komunikacie.

Powiązany artykuł