Tadżykistan informuje o bilansie ofiar walk na granicy z Kirgistanem

Według pierwszych oficjalnych danych, władze tadżyckie podają, że 19 osób zginęło, a 87 zostało rannych w starciach na spornym odcinku granicy z Kirgistanem.

W oficjalnym oświadczeniu władz regionu północnego Sughd z 6 maja stwierdzono, że wszystkie ofiary pochodziły z wiosek położonych blisko granicy. Więcej szczegółów nie podano.

Oficjalne oświadczenie Tadżykistanu pojawiło kilka dni po wybuchu walk 28 kwietnia i trwało prawie trzy dni po tym, jak Tadżykowie próbowali zainstalować kamery bezpieczeństwa na spornym terytorium w pobliżu granicy dwóch państw Azji Centralnej. Władze kirgiskie podały, że w potyczkach zginęło 36 obywateli Kirgistanu, 189 osób zostało rannych, a 58 tys. osób zostało ewakuowanych.

Podobnie jak wiele innych obszarów przygranicznych w Azji Centralnej, prawie połowa z 970-kilometrowej granicy kirgisko-tadżyckiej nie została wytyczona, co doprowadziło do napięć w ciągu ostatnich 30 lat. Ostatnie walki były najcięższe od lat i wzbudziły obawy o szerszy konflikt między dwoma zubożałymi sąsiadami.

Rozmowy z mieszkańcami

Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow odwiedził 6 maja wioski w południowo-zachodniej prowincji Batken, które zostały silnie dotknięte przez starcia. Prezydent spotkał się z lokalnymi mieszkańcami na terenie zniszczonej szkoły, gdzie sam odmówił modlitwę za zabitych w konflikcie zbrojnym. Prezydent zaznaczył, że od dziś we wsi Maksat i innych dotkniętych nią wioskach rozpocznie się odbudowa, a zamiast zniszczonych domów powstaną nowe, nowoczesne mieszkania.

Prace budowlane mają zostać zakończone w ciągu dwóch miesięcy. Dodał, że do Batken pojechała mobilna klinika, aby zapewnić opiekę medyczną. Dzięki projektowi darczyńcy takie kliniki będą odwiedzać kolejno wszystkie regiony kraju w ciągu najbliższych 5 lat i świadczyć bezpłatne usługi medyczne mieszkańcom terenów oddalonych i położonych wysoko. Żaparow powiedział, że w niedalekiej przyszłości obwód batkeński otrzyma specjalny status, rodziny ofiar otrzymają odszkodowanie w wysokości 1 mln kirgiskich somów (ok. 12 000 USD), pomoc zostanie również udzielona poszkodowanym biznesmenom.

Prezydent odpowiadał na pytania okolicznych mieszkańców, które dotyczyły głównie wsparcia ze strony państwa, procesu delimitacji i wytyczania granic, emerytur i świadczeń, przywracania utraconych dokumentów, naprawy dróg itp.

Świat apeluje o deeskalacje

W ostatnich dniach Żaparow omówił sytuację z prezydentem Tadżykistanu Emomali Rahmonem, który zaprosił przywódcę Kirgistanu do stolicy Tadżykistanu, Duszanbe, w celu omówienia kwestii granicznych. Po rozmowie telefonicznej oficjalnie ogłoszono, że Żaparow odwiedzi Tadżykistan pod koniec maja. Jednak podczas spotkania z mieszkańcami wsi Margun lider Kirgistanu zapowiedział, że nie odwiedzi Tadżykistanu „do czasu rozwiązania kwestii granicy kirgisko-tadżyckiej”.

Unia Europejska, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Rosja wezwały obie strony do przestrzegania porozumienia o zawieszeniu broni. W Kirgistanie i Tadżykistanie znajdują się rosyjskie bazy wojskowe. Prokuratorzy z obu krajów wszczęli sprawy karne w związku ze śmiercionośną przemocą, oskarżając się nawzajem o celowe „wtargnięcie” na swoje terytorium.

Jedna odpowiedź do “Tadżykistan informuje o bilansie ofiar walk na granicy z Kirgistanem”

Możliwość komentowania została wyłączona.