Kazachstan odrzuca rozmowy o wspólnej reakcji z Rosją na zachodnie sankcje

Kazachstan w sobotę odrzucił pomysł wysokiego rosyjskiego urzędnika dotyczący wspólnej odpowiedzi na zachodnie sankcje wobec Moskwy i jej sojuszników, takich jak Białoruś, przez kierowany przez Rosję postsowiecki blok handlowy.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Pankin powiedział w tym tygodniu, że Eurazjatycka Unia Gospodarcza (EAEU), która obejmuje również Armenię i Kirgistan, pracuje nad „skonsolidowaną odpowiedzią” na zachodnie sankcje wobec niektórych swoich członków.

Jednak w nietypowym weekendowym oświadczeniu ministerstwo spraw zagranicznych Kazachstanu stwierdziło, że kraj jest przeciwny „upolitycznieniu” bloku handlowego. „W kontekście omawiania inicjatyw wykraczających poza zakres traktatu EAEU, w tym związanych z reagowaniem na sankcje nałożone przez strony trzecie, zakładamy, że sankcje zachodnie są motywowane politycznie i są skierowane do poszczególnych narodów, a nie do EAEU jako całości.”

„Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że Republika Kazachstanu nie jest zaangażowana w żadne rozmowy na temat skonsolidowanych środków państw EAEU w odpowiedzi na sankcje nałożone przez inne kraje”. Kazachstan ma bardzo bliskie więzi polityczne i gospodarcze z Rosją, ale prowadzi wielowektorową polityką zagraniczną, poszukując równie silnych powiązań z Zachodem i Chinami, swoim drugim gigantycznym sąsiadem.

W kwietniu Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję szeroki wachlarz sankcji, w tym ograniczenia na jej rynku długu państwowego, aby ukarać ją za ingerencję w zeszłoroczne wybory w USA, hakowanie cybernetyczne, zastraszanie Ukrainy i inne działania. W tym tygodniu Unia Europejska zakazała białoruskim liniom lotniczym lotów nad terytorium UE lub dostępu do jej lotnisk po tym, jak Mińsk zmusił samolot Ryanair do lądowania w kraju i aresztował krytyka rządu, który był na pokładzie.