Rosja wygrywa z Chinami szczepionkowe starcie w Azji Centralnej

Rosja stara się przywrócić swoje wpływy w Azji Centralnej dzięki szczepionce Sputnik V przeciwko koronawirusowi. Z kolei dzięki Chinom Uzbekistan może stać się główną siłą integracyjną w Azji Centralnej.

Podczas pandemii koronawirusa Chiny zwiększyły swoje wpływy w Azji Centralnej udzielając pomocy innym krajom. Teraz, dzięki szczepionce Sputnik V, Rosja objęła prowadzenie w tej „rywalizacji”.

W czasie pandemii Pekin, stawiając na soft power jako inwestora i partnera handlowego, nieustannie rozszerzał swoje wpływy w krajach Azji Centralnej, dostarczając środki medyczne i inną pomoc. Rosja, przyzwyczajona do nazywania tego regionu swoim podwórkiem, po raz kolejny przypomniała o swoim istnieniu dzięki szczepionce.

Kazachstan produkuje Sputnika V

Kazachstan jako pierwszy kraj w Azji Centralnej zdecydował się na masowe szczepienia rosyjskim Sputnikiem V. Ponadto kompleks farmaceutyczny Karaganda w Kazachstanie rozpoczął produkcję tego preparatu. Kazachstan w ,,dyplomacji szczepionkowej” skłaniał się ku Rosji, a sprzyjają temu dwa czynniki. Po pierwsze, Rosja jest głównym sojusznikiem politycznym, więc [w Kazachstanie] może czuć się zobowiązana do przyjęcia Sputnika.

Drugim czynnikiem, który doprowadził do wyboru rosyjskiej szczepionki, jest sceptycyzm kazachstańskiej opinii publicznej wobec Chin. W ostatnich latach widzieliśmy duży opór wobec wpływów Pekinu i chińskiego ekspansjonizmu. Oznacza to, że nie będzie wrogości wobec szczepionki wyprodukowanej w Rosji.

Ludność Kirgistanu może również przeciwstawić się chińskiej szczepionce, gdyż w kraju panują także nastroje antychińskie. Stosunki między Chinami a Kirgistanem „skomplikowały się” po zamachu stanu w październiku ubiegłego roku i dymisji prezydenta. W chińskich kopalniach i rafineriach doszło do szantażu i zastraszeń. Kirgistan nadal planuje otrzymać szczepionkę AstraZeneca w ramach programu szczepień WHO COVAX dla krajów o niskim poziomie rozwoju gospodarczego. Rosyjska szczepionka Sputnik V nie została jeszcze zarejestrowana w kraju.

Rosyjski preparat w Tadżykistanie i Turkmenistanie

Podczas noworocznego orędzia prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon powiedział, że kraj „całkowicie pokonał” koronawirusa. Niemniej jednak Tadżykistan zamówił 1,8 miliona dawek szczepionki w ramach programu COVAX i obecnie rozważa otrzymanie rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Turkmenistan jest pierwszym krajem Azji Centralnej, który zatwierdził rosyjską szczepionkę. Pierwsza partia szczepionki Sputnik V dotarła do Aszchabadu w zeszłym tygodniu. Szczepienie rozpoczęło się 15 lutego.

Uzbekistan jest jedynym krajem regionu, który otworzył drzwi nieoficjalnej chińskiej dyplomacji. Stosunki gospodarcze z Chinami są ważną częścią ambitnego planu prezydenta Szawkata Mirzijojewa dotyczącego rozwoju gospodarki uzbeckiej. Jednak większość Uzbeków, podobnie jak pozostałe narody Azji Centralnej, bardziej ufa Rosji w walce z pandemią COVID-19.

Uzbekistan ma szansę wyprzedzić Kazachstan i z pomocą Chin stać się główną siłą integracyjną w regionie. Kluczowe znaczenie w tym kontekście ma kapitał ludzki. Uzbekistan z populacją około 33,5 miliona jest najbardziej zaludnionym krajem Azji Centralnej. Taszkent wyprzedza inne kraje regionu pod względem udziału młodzieży w wieku produkcyjnym i kosztów pracy. Chińscy inwestorzy są również zainteresowani niskimi płacami w sektorze produkcyjnym Uzbekistanu.

Chiński rodzynek w Uzbekistanie

Innym ważnym czynnikiem jest stosunek ludności do chińskich inwestycji. Na podstawie ostatnich badań przeprowadzonych przez Central Asia Barometer autorzy przewidują, że Uzbekistan, w porównaniu z innymi krajami Azji Środkowej, jest bardziej optymistyczny niż podejrzliwy wobec Chin. Siedemdziesiąt pięć procent ankietowanych Uzbeków stwierdziło, że wierzy w zdolność chińskich inwestycji do tworzenia miejsc pracy. W Kazachstanie było to tylko 24 procent.

Pomimo wysiłków zmierzających do dywersyfikacji, produkcja w Kazachstanie utrzymuje się na stałym poziomie. Staje się jasne, że Kazachstan wpadł w pułapkę krajów o wysokich i średnich dochodach, związanych z rentownością surowcową. W rezultacie spadła jego konkurencyjność eksportowa, a Nur-Sułtan ogranicza się do eksportu surowców. Tymczasem Uzbekistan ma szansę na ożywienie między innymi przemysłu motoryzacyjnego.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Rosja wygrywa z Chinami szczepionkowe starcie w Azji Centralnej”

Możliwość komentowania została wyłączona.