Uzbekistan zezwala na certyfikację i rejestrację szczepionki Sputnik V

Rządowa komisja ds. walki pandemią w Uzbekistanie zatwierdziła certyfikację rosyjskiej szczepionki Sputnik V wraz z jej późniejszą rejestracją.

„Na posiedzeniu komisji rozpatrzono wyniki trzeciej fazy testów szczepionki Sputnik V przedstawionej przez stronę rosyjską. Na tej podstawie rozpoczęto certyfikację z późniejszą rejestracją szczepionki Sputnik V.”– poinformował w czwartek rząd w Taszkencie.

Według źródeł rządowych, służby zdrowotne otrzymał polecenie opracowania algorytmu i specjalnej procedury szczepień przeciwko koronawirusowi rosyjskim preparatem. Przewiduje się, że szczepienia będą dobrowolne i przede wszystkim dla osób podatnych na infekcje – dla osób powyżej 65 roku życia z chorobami przewlekłymi, pracowników medycznych, pracowników przedszkoli, szkół i uczelni, a także organów ścigania pracujących w bezpośredni kontakt z ludnością.

Według ambasady rosyjskiej w Uzbekistanie Rosja dostarczy republice milion dawek szczepionki Sputnik V do szczepień migrantów zarobkowych. W 2021 roku ma również zostać podpisany kontrakt na dostawę szczepionki EpiVacCorona. Jednocześnie Uzbekistan ubiega się o 100 tysięcy dawek szczepionki Pfizer/BioNTech w ramach programu COVAX.

Powiązany artykuł