Azerbejdżan rozpoczyna masowe szczepienia przeciwko COVID-19

Azerbejdżan rozpoczął drugi etap programu szczepień przeciwko COVID-19, podejmując masowe szczepienia pracowników służby zdrowia i starszych obywateli. Program szczepień na koronawirusa w Azerbejdżanie opiera się na chińskiej szczepionce, ale na późniejszych etapach obejmować będzie szczepionki rosyjskie i państw zachodnich.

Program masowych szczepień rozpoczął się 18 stycznia, czyniąc Azerbejdżan pierwszym krajem na Kaukazie Południowym, który rozpoczął masowy program szczepień. Azerbejdżan bazuje na chińskiej szczepionce CoronaVac. Szóstego lutego podał pierwsze dawki 65 000 osób, z których zdecydowana większość to pracownicy medyczni.

Drugi etap szczepień rozpoczął się 8 lutego i jest skierowany do mieszkańców powyżej 65 roku życia. Uprawnieni Azerbejdżanie mogą albo zarejestrować się online, albo zadzwonić do lokalnej polikliniki, aby umówić się na wizytę. Jak dotąd proces przebiegał bezproblemowo. Azerbejdżan zaimportował około 848 000 dawek CoronaVac, co stanowi część wielotorowej strategii szczepień. Urzędnicy ds. zdrowia twierdzą, że kraj otrzyma łącznie cztery miliony dawek CoronaVac, z czego połowa zostanie przekazana w ramach globalnego programu udostępniania szczepionek COVAX.

Kraj ma również otrzymać ponad pół miliona dawek brytyjskiej szczepionki AstraZeneca za pośrednictwem COVAX, które mają pojawić się w lutym. W ramach tego samego programu Gruzja ma otrzymać 184 800 dawek, a Armenia 146 400 dawek tej samej szczepionki.

Osoby powyżej 65 roku życia i pracownicy służby zdrowia stanowią pierwszy etap oficjalnej strategii szczepień w kraju, wraz z funkcjonariuszami organów ścigania zaangażowanymi w wysiłki epidemiologiczne. Kolejne etapy będą skierowane do mieszkańców po pięćdziesiątce, z chorobami przewlekłymi, pracowników edukacyjnych i socjalnych oraz innych, których praca stawia ich w bezpośrednim kontakcie ze społeczeństwem. Nie podano jeszcze żadnych dat tego drugiego etapu.

Podobnie jak w wielu innych krajach, rozpowszechnianiu szczepionek towarzyszy spory sceptycyzm. Wielu nie ufa w szczególności chińskiej szczepionce lub wierzy w teorie spiskowe na temat tego, że szczepienie jest pretekstem do wszczepiania populacji mikroczipów.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Azerbejdżan rozpoczyna masowe szczepienia przeciwko COVID-19”

Możliwość komentowania została wyłączona.