Armenia: Możliwe dostawy „Sputnika V” w marcu

Pierwsza partia rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko COVID-19 może trafić do Armenii na początku marca – powiedziała Gajane Sahakjan, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom Ministerstwa Zdrowia Armenii.

„Trwają aktywne negocjacje w celu stworzenia podstawy kontraktowej. Możliwe, że pierwsza partia Sputnika V zostanie dostarczona na początku marca.” – powiedziała Sahakjan w wywiadzie dla telewizji publicznej Armenii. 1 lutego szczepionka Sputnik V została zarejestrowana w Armenii. W minioną środę Ministerstwo Zdrowia Armenii ogłosiło negocjacje z Rosją w sprawie zakupu tej szczepionki.

Według niej szczepionka Sputnik V jest kupowana bezpośrednio z Rosji i jest bardziej przystępna cenowo. „Cena jednej dawki szczepionki wyniesie około 10 dolarów. Szczepionkę kupuje się na zamówienie państwa.” – powiedział Sahakyan.

Powiedziała również, że trwają prace nad uzyskaniem szczepionki w ramach inicjatywy COVAX. Wcześniej w czwartek armeńska minister zdrowia Anahit Avanesjan powiedziała dziennikarzom, że negocjacje w sprawie dostawy rosyjskiej szczepionki Sputnik V do Armenii są bliskie zakończenia.

„Pracujemy na dwóch lokalizacjach – to międzynarodowa platforma negocjacji z firmami farmaceutycznymi, trwają również negocjacje dwustronne z Rosją, które są na końcowym etapie. Kończymy zawarcie umowy i dostawy szczepionki Sputnik V wkrótce zostaną zrealizowane.”– powiedziała Avanesjan mediom po posiedzeniu rządu Armenii w czwartek.

Według niej koszt i wielkość dostaw zostaną ogłoszone po podpisaniu umowy. Avanesjan zauważyła, że szczepienia w Armenii będą dobrowolne. 20 stycznia Ministerstwo Zdrowia Armenii poinformowało, że na posiedzeniu wyspecjalizowanej komisji w ramach mechanizmu COVAX dyskutowano o możliwości zakupu szczepionki od AstraZeneca. „Podjęto decyzję o zakupie szczepionki dla 3 proc. populacji, biorąc pod uwagę przystępną cenę i dostawę w marcu 2021 r.” – podało biuro prasowe ministerstwa.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Armenia: Możliwe dostawy „Sputnika V” w marcu”

Możliwość komentowania została wyłączona.