Rosja znosi zakaz wjazdu dla Ormian

W ramach działań, o które zabiegał Erywań, rząd Rosji tymczasowo zniósł związany z koronawirusem zakaz wjazdu dla obywateli Armenii, co zaostrzyło problemy gospodarcze tego kraju.

W ramach starań o powstrzymanie pandemii koronawirusa Moskwa zeszłej wiosny zakazała wjazdu obcokrajowcom z wielu krajów. Następnie pozwolono obywatelom niektórych krajów, w tym członkom Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) z wyjątkiem Armenii, przyjeżdżać do Rosji.

Zakaz dotknął bezpośrednio dziesiątki tysięcy ormiańskich pracowników migrujących, którzy sezonowo lub na stałe utrzymywali się z pracy w Rosji. Wielu z nich musiało wrócić do Armenii po ograniczeniach nałożonych w całej Rosji w marcu.

Wiosenny cios dla gospodarki Armenii

Większość pracowników migrujących miała problemy ze znalezieniem pracy w Armenii. Gospodarka Armenii skurczyła się o około 8,5 proc. w 2020 r. w wyniku pandemii i wojny w Górskim Karabachu. Władze Armenii od lata naciskały na Moskwę, by zniosła zakaz, a premier Nikol Paszynian wielokrotnie poruszał tę kwestię podczas wirtualnych szczytów EAEU.

Paszynian zapowiedział zniesienie zakazu w środę na początku cotygodniowej sesji swojego gabinetu. Powiedział, że obywatele Armenii z wynikiem ujemnym na COVID-19 będą mogli wlecieć do Rosji od 1 lutego do 1 marca. Wyraził przekonanie, że zezwolenie zostanie przedłużone po 1 marca.

Minister zdrowia Anahit Avanesian zaznaczyła, że ​​podróżni będą musieli pobrać i używać specjalnej aplikacji na telefon komórkowy potwierdzającej negatywne wyniki testów koronawirusa przeprowadzonych na krótko przed wyjazdem z Armenii.

Ambasada Rosji w Erywaniu potwierdziła te informacje w oświadczeniu. Opublikowała również listę 20 rosyjskich lotnisk międzynarodowych, które będą mogły obsługiwać regularne loty do i z Armenii. Obejmują one trzy główne lotniska w Moskwie.

Rosyjskie i armeńskie linie lotnicze wykonywały przed pandemią nawet kilkanaście lotów dziennie między Moskwą a Erywaniem. „To bardzo ważny program i chcę podziękować naszym partnerom z Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, rządowi Federacji Rosyjskiej, wszystkim uczestnikom programu za aktywną i produktywną współpracę.” – powiedział Paszynian. „To była inicjatywa rządu armeńskiego, który poparł naszych partnerów”.

Paszynian podkreślił społeczno-gospodarcze znaczenie tymczasowego zniesienia rosyjskiego zakazu. „Jak wiecie, wielu naszych rodaków wyjechało do Rosji jako pracownicy migrujący.” – powiedział.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Rosja znosi zakaz wjazdu dla Ormian”

Możliwość komentowania została wyłączona.