Prezydent Żaparow udaje się z pierwszą zagraniczną wizytą do Rosji

Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow złoży swoją pierwszą zagraniczną wizytę w Federacji Rosyjskiej w dniach 24-25 lutego.

Szef Departamentu Polityki Zagranicznej Prezydenta Dastan Dyushekeev podkreślił, że polityka zagraniczna Kirgistanu ma na celu dalsze wzmacnianie, wszechstronną ekspansję i rozwój stosunków sojuszniczych oraz partnerstwa strategicznego z Federacją Rosyjską.

Sadyr Żaparow przeprowadzi dwustronne rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Szefowie państw omówią szereg aktualnych zagadnień dotyczących współpracy bilateralnej, a także perspektywy dalszego rozwoju.

W trakcie wizyty planowane są również spotkania bilateralne głowy państwa z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem, przewodniczącą Rady Federacji Walentyną Matwijenko oraz przewodniczącym Dumy Wiaczesławem Wołodinem. Ponadto na marginesie wizyty głowa państwa spotka się ze środowiskiem biznesowym Rosji, a także z rodakami i kirgiskimi studentami studiującymi na rosyjskich uczelniach.

Żaparow przeciwny próbom zmian statusu języka rosyjskiego

Prezydent Kirgistanu nazwał „więzami sojuszniczymi” relacje między Biszkekiem a Moskwą, i wyraził przekonanie, że jego planowana podróż do Rosji doprowadzi do dalszego zacieśnienia dwustronnych więzi.

„Sposób doprowadzenia naszych więzi z Rosją na najwyższy poziom więzi sojuszniczych i partnerstwa strategicznego jest zgodny z narodowymi interesami Kirgistanu.” – napisał Żaparow w komentarzu opublikowanym w państwowej gazecie Slovo Kyrgyzstana (The Word Of Kyrgyzstan) 19 lutego.

Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow określił się jako przeciwnik „wszelkich prób manipulacji politycznej” wokół statusu języka rosyjskiego w Kirgistanie. „Przez wiele lat Kirgistan żył i rozwijał się ramię w ramię z Rosją, a język rosyjski jest nie tylko językiem urzędowym, ale także językiem komunikacji międzyetnicznej.” – napisał prezydent.

W artykule Żaparowa opublikowanym w przeddzień jego wizyty w Rosji polityk zwraca uwagę, że status języka rosyjskiego jest dobrze chroniony na poziomie legislacyjnym w jego kraju.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Prezydent Żaparow udaje się z pierwszą zagraniczną wizytą do Rosji”

Możliwość komentowania została wyłączona.