Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Obaj przywódcy omówili aktualne obszary współpracy dwustronnej oraz perspektywy wspólnego współdziałania we wszystkich kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
Władimir Putin zaznaczył, że cieszy go spotkanie z Sadyrem Żaparowem, wyrażając satysfakcję, że pomimo trudności i ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, mogli spotkać się i porozumieć osobiście.
Władimir Putin po raz kolejny pogratulował Sadyrowi Żaparowowi objęcia urzędu prezydenta Kirgistanu.
Gratulacje i nadzieja na owocną współpracę
„Między naszymi krajami zbudowano nie tylko ciepłe i bliskie stosunki, ale także sojusznicze i uprzywilejowane. Bardzo się cieszę, że Rosja zajmuje pierwsze miejsce w stosunkach handlowych i gospodarczych Kirgistanu. Mamy wielką nadzieję, że uda się Państwu unormować wewnętrzną sytuację polityczną w kraju.” – powiedział prezydent Rosji.
Władimir Putin dodał, że w ramach wizyty Sadyra Żaparowa przewidziana jest szeroka agenda, zaplanowanych jest wiele wydarzeń i spotkań na wszystkich szczeblach, co będzie sprzyjać rozwojowi stosunków dwustronnych. Zwrócił również uwagę, że Rosja udzielała pomocy w walce z pandemią, wyrażając zadowolenie z wysiłków Kirgistanu w ograniczaniu rozprzestrzeniania się COVID-19. Putin podkreślił również, że ze względu na pandemię nie udało się zrealizować wielu wydarzeń i wyraził przekonanie, że wraz ze stabilizacją sytuacji epidemiologicznej wszystko będzie nadrobione, także w sektorze humanitarnym.
„Z przyjemnością będziemy pracować we wszystkich obszarach. Mamy nadzieję, że podjęte przez Państwa działania w kraju, w tym zmiany do Ustawy Zasadniczej, przyczynią się do stabilizacji republiki i stopniowego rozwoju samego państwa oraz zacieśnienia więzi międzypaństwowych.” – powiedział prezydent Rosji.
Putin zwrócił uwagę na szczególne znaczenie utrzymania statusu języka rosyjskiego jako języka urzędowego w Kirgistanie. Sadyr Żaparow podkreślił, że jego pierwsza wizyta zagraniczna jako głowy państwa świadczy o wysokim poziomie stosunków bilateralnych między Kirgistanem a Rosją.
„Zamierzamy nadal wzmacniać partnerstwo strategiczne i stosunki sojusznicze” – powiedział Żaparow. Przywódca Kirgistanu wyraził wdzięczność Władimirowi Putinowi za osobiste wsparcie w trudnym okresie politycznym w kraju i zapewnił, że Kirgistan będzie nadal przestrzegał wszystkich wcześniejszych porozumień z Rosją.
„Zamierzamy dalej pogłębiać naszą euroazjatycką integrację w ramach EAEU, CIS, CSTO i SCO. To jest priorytet polityki zagranicznej kraju.” – powiedział prezydent. Ponadto Sadyr Żaparow podkreślił potwierdzoną przez społeczność międzynarodową skuteczność i bezpieczeństwo rosyjskiej szczepionki oraz wyraził nadzieję na wczesne rozpoczęcie kampanii szczepień w Kirgistanie.
Zaproszenie do Biszkeku
Sadyr Żaparow, zauważając, że Kirgistan jest zawsze gotowy do współpracy z Rosją, zaprosił Władimira Putina do złożenia oficjalnej wizyty w Kirgistanie. Szefowie obu krajów potwierdzili wysoki poziom dialogu międzypaństwowego i podkreślili wzajemną gotowość do wzajemnego wspierania się w pogłębianiu wszechstronnej współpracy politycznej, wojskowo-technicznej, handlowo-gospodarczej i kulturalno-humanitarnej.
Podczas dwudniowej wizyty przywódca Kirgistanu spotka się także z premierem Michaiłem Miszustinem, przewodniczącym Dumy Państwowej Wiaczesławem Wołodinem oraz przewodniczącą Rady Federacji Valentiną Matvienko. Planowane są również spotkania z przedstawicielami rosyjskiego biznesu i rodakami. Wcześniej informowano, że odbędą się negocjacje w sprawie uzyskania szczepionki przeciwko koronawirusowi, dotacji i pożyczki ulgowej w wysokości 100 mln USD. Planowane jest także omówienie taryf gazowych oraz zwiększenia liczby połączeń kolejowych i lotów między dwoma krajami.
Realia a oczekiwania
Podczas pierwszej wizyty prezydent Sadyr Żaparow nie podpisze porozumień w sprawie dużych projektów. Wizytę tę można nazwać wizytą studyjną. Pomimo tego, że w Kirgistanie prezydent jest znanym politykiem, to nie jest znany na arenie międzynarodowej. Podczas spotkania z Prezydentem Rosji i innymi wyższymi urzędnikami nastąpi proces uzgadniania punktów widzenia.
Istnieją kwestie, które nie są zgłaszane publicznie w relacjach Moskwy z Biszkekiem, ale są omawiane za kulisami. Na przykład brak jest informacji o budowie gazociągu przez Kirgistan. Inną kwestią jest dialog na temat budowy linii kolejowej Chiny-Kirgistan-Uzbekistan. Oczywiście ważny jest też temat migrantów kirgiskich w dobie pandemii COVID-19.
Los projektów energetycznych pozostaje nierozwiązany – budowa „Kambar-Ata-1” i kaskady elektrowni wodnej Górny Naryn. W listopadzie ubiegłego roku Żaparow zapowiedział rozpoczęcie budowy kaskady hydroelektrowni Górnego Narynia. Później nawet upoważnione organy Rosji i Kirgistanu omawiały tę kwestię.
Oczywiście wobec braku środków w budżecie Kirgistanu pojawią się prośby o pomoc finansową. Ale jeśli chodzi o finansowanie, Rosja może mieć swoje własne wymagania. Na przykład zachowanie prezydenckiej formy rządów, zachowanie członkostwa w EAEU, kontrola społeczeństwa obywatelskiego.
Powiązany artykuł