Rosja, Tadżykistan i Uzbekistan zakończyły wspólne ćwiczenia wojskowe w pobliżu granicy z Afganistanem

Tadżykistan, Rosja i Uzbekistan zakończyły wspólne ćwiczenia wojskowe na poligonie Harbmaidon w prowincji Khatlon w Tadżykistanie, położonej 20 kilometrów od granicy z Afganistanem.

Tadżycki minister obrony Sherali Mirzo, dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji Alexander Lapin i pierwszy wiceminister obrony Uzbekistanu Szuhrat Kholmukhamedov obserwowali ostatnią fazę ćwiczeń.

Przypomnijmy, Tadżykistan, Rosja i Uzbekistan przeprowadziły wspólne manewry wojskowe w pobliżu granicy afgańskiej w związku z rosnącymi obawami o bezpieczeństwo w krajach Azji Centralnej w związku z ofensywą talibów przeciwko wojskom rządowym w północnym Afganistanie.

W ćwiczeniach uczestniczyło łącznie 2500 żołnierzy, w tym 1800 z Rosji i około 500 sztuk sprzętu wojskowego. Rosyjska 201. baza wojskowa rozmieszczona w Tadżykistanie dostarczyła większość rosyjskich żołnierzy. Podczas ćwiczeń żołnierze szlifowali wspólne wysiłki militarne przeciwko nielegalnym formacjom zbrojnym.

Tymczasem rosyjska agencja informacyjna TASS podaje, że dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji generał pułkownik Aleksander Łapin zauważył, że „po raz pierwszy połączone zgrupowanie sił wykorzystało samoloty, systemy rozpoznania i walki oraz oddziały szturmowe w oparciu o doświadczenia zdobyte w Syrii”.

Minister obrony Tadżykistanu generał pułkownik Sherali Mirzo zauważył z kolei, że trzy kraje po raz pierwszy przeprowadziły takie ćwiczenia. Szef Sztabu Generalnego Uzbekistanu Szuhrat Kholmukhamedov zauważył również, że sytuacja w Afganistanie „wymaga od nas zachowania czujności i utrzymania naszych zdolności bojowych”.