Uzbekistan: Urzędnicy będą egzaminowani ze znajomości języka ojczystego

Ostatnia reforma języka państwowego w Uzbekistanie zakłada wysoki stopień znajomości języka ojczystego od każdego aspirującego do wysokich stanowisk państwowych. Osoba tak będzie musiała posiadać odpowiedni certyfikat biegłości w porozumiewaniu się językiem uzbeckim.

Zgodnie z założeniami projektu legislacyjnego, wymóg będzie obowiązywać od 2023 roku. Projekt ustawy przygotowany przez Państwowe Centrum Egzaminacyjne (rządowy organ ustalający egzaminy) przewiduje stworzenie testów mających na celu ocenę znajomości literatury uzbeckiej, a także znajomości języka uzbeckiego.

Państwowy Uniwersytet Języka i Literatury Uzbeckiej w Taszkiencie, który ma rozpocząć prace nad testem w kwietniu, zaproponował krótkoterminowe kursy trwające od jednego do dwóch miesięcy, aby pomóc ludziom odświeżyć znajomość języka uzbeckiego.

Osoby, które pomyślnie zdadzą egzamin, otrzymają certyfikaty znajomości języka ważne przez pięć lat. Otrzymanie dokumentu wiąże się z opłatą w wysokości 334 500 sumów (obecnie około 33 USD). Wartość tego certyfikatu polega na tym, że tylko jego posiadacze mogliby, w przypadku przyjęcia przepisów, zajmować wysokie stanowiska rządowe.

Sztandarowy projekt prezydenta

Zgodnie z niedawnym dekretem prezydenta Szawkata Mirzijojewa, aby przyspieszyć długo opóźniany plan przejścia Uzbekistanu na wyłączne używanie alfabetu łacińskiego, a tym samym rezygnację z cyrylicy, która jest obecnie używana, test będzie musiał zostać zakończony alfabetem łacińskim. Departamenty rządowe tworzą obecnie dokumenty na przemian z cyrylicy i łaciny, a sporą część istotnych spraw państwowych nadal prowadzi się w języku rosyjskim.

Ponieważ reforma alfabetu była tak niekonsekwentnie stosowana, Uzbekistan od dziesięcioleci działa w zdezorientowanym podwójnym systemie. Alfabety łacińskie i cyrylica są używane w całym kraju. W niektórych miejscach obie wersje można zobaczyć obok siebie – częściej jednak używana jest jedna lub druga.

Zgodnie z prawem zatwierdzonym przez prezydenta Uzbekistanu w zeszłym miesiącu każdego roku dzień 21 października, będzie obchodzony jako Dzień Języka Uzbeckiego.

W wywiadzie udzielonym w listopadzie Inomjon Azimov, rektor państwowego ośrodka specjalizującego się w nauczaniu zasad tworzenia dokumentów biurokratycznych w języku uzbeckim, powiedział, że ​​przejście na alfabet łaciński może nastąpić w ciągu dwóch lat.

W przeciwieństwie do swojego zmarłego poprzednika, Islama Karimowa, Mirzijojew przemawia po uzbecku na wszystkich oficjalnych i nieoficjalnych wydarzeniach w kraju. Przemawiał w swoim ojczystym języku, we wrześniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. To był pierwszy raz, kiedy uzbecki przywódca zdobył się na taki wyczyn.

Powiązany artykuł