Kazachstan: Opozycja domaga się przełożenia daty wyborów

Kazachski ruch opozycyjny Halyq Biligi (Rządy Ludowe) zażądał odroczenia wyborów parlamentarnych zaplanowanych na przyszły miesiąc, powołując się na ordynację wyborczą, która wyklucza alternatywne siły polityczne.

„Obecne przepisy dotyczące wyborów i partii politycznych zostały wprowadzone w celu ochrony osób sprawujących władzę, a wszelkie wybory oparte na takich prawach nie mogą wyrażać interesów ludzi, a zatem są nielegalne” – powiedział przedstawiciel opozycji Rysbek Sarsenbaiuly.

Przedstawiciele ruchu stwierdzili, że jeśli prawa nie zostaną zmienione, wyborcy w Kazachstanie powinni zbojkotować wybory 10. stycznia, aby je unieważnić.

Działacze na rzecz praw obywatelskich i politycy opozycji oskarżyli władze Kazachstanu o celową odmowę oficjalnej rejestracji opozycyjnych grup politycznych w ostatnich miesiącach, nazywając to rządowym wybiegiem mającym na celu uniemożliwienie partiom opozycyjnym udziału w wyborach do niższej izby parlamentu – Madżlisu.

Kampania wyborcza z udziałem pięciu partii – z których żadna nie działa na platformie opozycyjnej – rozpoczęła się 10. grudnia. Głosowanie zadecyduje o 98 ze 107 miejsc w Madżlisie. Dziewięć innych mandatów zostanie oddzielnie wybranych przez Zgromadzenie Ludu Kazachstanu.

Jedyna oficjalnie zarejestrowana partia polityczna, która określa się mianem grupy opozycyjnej, Ogólnokrajowa Socjaldemokratyczna Partia (OSDP), bojkotuje wybory. Lider OSDP Askhat Rakhimzhanov powiedział, że jego partia postanowiła nie brać udziału w wyborach, ponieważ krajobraz polityczny Kazachstanu jest nadal zdominowany przez „tę samą” elitę polityczną.

Od 2019 roku kilka innych grup politycznych i partii próbowało zarejestrować się, aby móc wziąć udział w wyborach, ale władze Kazachstanu odrzuciły wszystkie ich wnioski. Styczniowe wybory będą pierwszymi wyborami parlamentarnymi od czasu, gdy prezydent Kazachstanu Kassym-Zhomart Tokajew zastąpił Nursułtana Nazarbajewa, który złożył rezygnację w marcu ubiegłego roku, po prawie trzech dekadach sprawowania władzy.

Nazarbajew nadal zajmuje kluczowe stanowiska, w tym szefa kluczowej Rady Bezpieczeństwa kraju i rządzącej partii Nur Otan. Cieszy się też niemal nieograniczonymi uprawnieniami i nietykalnością jako „Elbasy” – przywódca narodu.

Ostatnie wybory parlamentarne odbyły się w marcu 2016 roku. Międzynarodowi obserwatorzy wyborów twierdzą, że poprzednie wybory w Kazachstanie nie były ani wolne, ani uczciwe, powołując się na oszustwa wyborcze, represje wobec kandydatów opozycji i ograniczenia wolności prasy.

Powiązany artykuł