Armenia: Liderzy opozycji nalegają na rezygnację premiera

Przywódcy dwóch partii opozycyjnych reprezentowanych w parlamencie Armenii spotkali się we wtorek z premierem Nikolem Paszynianem i powtórzyli żądania jego dymisji.

„Powiedziałem premierowi to, co powiedziałem publicznie: że jego rezygnacja jest konieczna, aby wydobyć kraj z tej sytuacji. To jedyne wyjście”– powiedział dziennikarzom Gagik Carukjan, lider partii Dostatnia Armenia (BHK), po spotkaniu z Paszynianem w budynku parlamentu Armenii.

„Moje stanowisko się nie zmieniło” – powiedział Carukjan, dodając, że Paszynian musi ustąpić „tak szybko, jak to możliwe”.

Edmon Marukjan, lider partii Jasna Armenia (LHK), powiedział, że również nalegał na rozmowę z premierem. Stwierdził po spotkaniu, że nie osiągnęli porozumienia w sprawie zakończenia kryzysu politycznego w kraju.

Po rozmowach z dwoma liderami parlamentarnej opozycji Paszynian nie wygłosił publicznych oświadczeń. Rozmowy rozpoczęły się trzy dni po tym, jak wyraził gotowość do przyspieszenia wyborów parlamentarnych i omówienia ich praktycznych zasad z opozycją.

Propozycja została odrzucona przez koalicję 16 partii opozycyjnych, w tym BHK Carukjana, które organizują antyrządowe demonstracje od czasu zawieszenia broni, które zatrzymało wojnę w Górskim Karabachu 10 listopada. Ruch ponownie zażądał przekazania przez Paszyniana władzy tymczasowemu rządowi, który miał przeprowadzić nowe wybory w ciągu roku.

LHK nie jest częścią koalicji opozycyjnej, która próbuje odsunąć Paszyniana od władzy ulicznymi protestami. Jednak także oczekuje, aby Paszynian złożył rezygnację przed wyborami. Premier, odrzucając postulaty opozycji, nie skomentował jeszcze możliwych terminów wyborów.

„Wybory muszą się odbyć jak najszybciej i są potrzebne wszystkim, łącznie z władzami” – powiedział Alen Simonian, członek frakcji Mój Krok Paszyniana. „Jeśli chodzi o ramy czasowe, zależą one od różnych rozwiązań politycznych i technicznych, które należy uzgodnić z naszymi partnerami”.

Marukjan ostrzegł w tym względzie, że on i jego partia będą próbowali zablokować przeprowadzenie takich wyborów, jeśli Paszynian będzie nadal odrzucał żądania opozycji. „Tego parlamentu nie można rozwiązać bez [zgody] Jasnej Armenii i Dostatniej Armenii” – stwierdził Marukjan.

Powiązany artykuł