Armenia: Opozycja odrzuca ofertę premiera

Główne siły opozycyjne w Armenii odrzuciły propozycję premiera Nikola Paszyniana, aby omówić z nim przebieg przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

Paszynian w piątek wyraził gotowość do przeprowadzenia takich wyborów w przyszłym roku, ale ponownie odrzucił żądania opozycji o ustąpienie. „Mogę zrezygnować ze stanowiska premiera tylko wtedy, gdy ludzie tak zdecydują” – napisał na Facebooku.

Koalicja kilkunastu partii opozycyjnych usiłujących zmusić Paszyniana do rezygnacji protestami ulicznymi odrzuciła proponowane konsultacje jako „manipulacyjną próbę odepchnięcia publicznego żądania dymisji premiera”.

W weekendowym oświadczeniu ugrupowanie zwane Ruchem Ocalenia Ojczyzny stwierdziło, że Paszynian stracił „moralną i polityczną legitymację” w wyniku niedawnej wojny w Górskim Karabachu, „zdradził nasze interesy narodowe” i nie może przeprowadzić demokratycznych wyborów. Ponownie zażądano, by przekazał władzę tymczasowemu rządowi, który miałby przeprowadzić takie wybory w ciągu roku.

W komentarzach jeden z przywódców ruchu, Ishkhan Saghateljan, nazwał Paszyniana „największym złem w kraju”. „Jest tylko jedno rozwiązanie: przepędzić zdrajcę” – powiedział.

Partia Jasna Armenia (LHK), która nie jest częścią ruchu, również nalega na dymisję premiera. Lider LHK Edmon Marukjan stwierdził, że nowe wybory zostaną sfałszowane, jeśli zostaną przeprowadzone przez obecny rząd.

Paszynian odrzucił twierdzenia opozycji w wywiadzie dla ormiańskiej telewizji publicznej, wyemitowanym w niedzielę. Stwierdził, że wszystkie wybory które odbyły się w Armenii za jego rządów, były wolne i uczciwe.

Szef rządu nie określił, kiedy dokładnie według niego powinny odbyć się wybory. Trwająca pandemia koronawirusa poważnie skomplikowałaby ich ewentualne przeprowadzenie w nadchodzących miesiącach.

Praktycznie wszystkie partie opozycyjne obwiniły Paszyniana za porażkę strony ormiańskiej w ostatniej wojnie z Azerbejdżanem w Górskim Karabachu i zażądały jego rezygnacji. Ich żądania zostały poparte przez Prezydenta Armena Sarkissiana i Ormiański Kościół Apostolski.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Armenia: Opozycja odrzuca ofertę premiera”

Możliwość komentowania została wyłączona.