Tour europejskich ministrów po Kaukazie Południowym

Ministrowie spraw zagranicznych Austrii, Litwy i Rumunii (Alexander Schallenberg, Gabrielius Landsbergis i Bogdan Aurescu) spotkali się z przywódcami Azerbejdżanu, Armenii i Gruzji podczas wspólnego tournée po trzech państwach Kaukazu Południowego, którego celem było zaakcentowanie silniejszej obecności Unii Europejskiej w regionie.

Ministrowie przybyli do Erywania po rozmowach z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem i ministrem spraw zagranicznych Jeyhunem Bajramowem w Baku. Następnie udali się do Gruzji.

Bruksela zapowiedziała przed wizytą, że ​​tour „zlecony” przez szefa jej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Josepa Borrella, „podkreśli wagę, jaką Unia Europejska przywiązuje do stosunków dwustronnych z tymi krajami”.

„Wizyta sygnalizuje gotowość UE do wspierania szerszej współpracy zarówno z krajami Kaukazu Południowego, jak i między nimi, w tym poprzez możliwości dostępne w ramach Partnerstwa Wschodniego.” – napisano w oświadczeniu zapowiadającym wyjazd.

Dyplomaci z trzech państw członkowskich UE podkreślili determinację wspólnoty w promowaniu i aktywnym wspieraniu trwałych i kompleksowych wysiłków na rzecz rozwiązywania konfliktów w regionie.

„Widzieliśmy, jak szybko pozornie zamrożone konflikty mogą ponownie wybuchnąć.” – powiedział szef MSZ Austrii w wyraźnym nawiązaniu do zeszłorocznej wojny w Górskim Karabachu. „UE jest zdecydowana promować trwałe i kompleksowe rozwiązanie konfliktu w ścisłej współpracy ze wszystkimi naszymi partnerami, w tym OBWE”. – powiedział Alexander Schallenberg szef austriackiej dyplomacji

W związku z tym Schallenberg z zadowoleniem przyjął niedawne uwolnienie 15 żołnierzy ormiańskich, którzy zostali wzięci do niewoli podczas wojny w zamian za armeńskie mapy dotyczące rozmieszczenia pól minowych. Schallenberg pochwalił władze Armenii za „pomyślne przeprowadzenie wyborów parlamentarnych”, określanych przez obserwatorów europejskich jako w dużej mierze demokratyczne. „Myślę, że to okazja, by iść naprzód.” – powiedział.

W Tbilisi szefowie dyplomacji trzech państw europejskich spotkali się z premierem Iraklim Garibashvilim i ministrem spraw zagranicznych Davidem Zalkalanim.