Armenia i Gruzja spodziewają się zwiększonych dostaw szczepionek na COVID-19

Armenia wkrótce otrzyma świeże partie szczepionek przeciwko koronawirusowi, mimo że większość jej mieszkańców nadal nie spieszy się z ich przyjęciem.

Gajane Sahakian, zastępca dyrektora Armeńskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, powiedziała, że zostaną one dostarczone przez COVAX Facility, globalny program wymiany szczepionek wspierany przez Światową Organizację Zdrowia.

Sahakian nie określiła wielkości nadchodzących dostaw. Powiedziała tylko, że rząd Armenii będzie importował różne rodzaje szczepionek, w tym szczepionkę CoronaVac produkowaną przez chińską firmę Sinovac.

COVAX przesłał już drogą lotniczą 24 000 dawek szczepionki COVID-19 firmy AstraZeneca do Erywania 28 marca. Armenia otrzymała również 43 000 dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik V w ostatnich tygodniach.

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło 13 kwietnia kampanię szczepień, skierowaną początkowo tylko do pracowników pierwszej linii, seniorów i osób cierpiących na choroby przewlekłe. Sahakian powiedziała, że do tej pory zaszczepiono nieco ponad 2000 Ormian, stanowiących mniej niż 0,1 proc. populacji kraju. Wydawała się bagatelizować powolne tempo szczepień, mówiąc, że dzienna liczba osób otrzymujących szczepionki AstraZeneca lub Sputnik V rośnie o około 5 procent. „Wśród zaszczepionych osób nie odnotowano żadnych poważnych problemów zdrowotnych.” – powiedziała Sahakian na konferencji prasowej.

Chcąc przyspieszyć kampanię szczepień, minister zdrowia Anahit Avanesian zezwoliła pracownikom medycznym pod koniec zeszłego tygodnia na podawanie szczepionek AstraZeneca wszystkim osobom, które chcą je przyjąć. Brak zainteresowania opinii publicznej szczepieniami kontrastuje z utrzymującym się wysokim wskaźnikiem zakażeń koronawirusem w kraju Kaukazu Południowego. Ministerstwo Zdrowia podało w środę rano, że 808 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 w ciągu ostatniego dnia. Zgłoszono również 13 nowych zgonów spowodowanych chorobą.

Gruzja czeka na Pifzera

Minister Zdrowia Ekaterine Tikaradze oświadczyła, że Gruzja spodziewa się otrzymać latem milion dawek szczepionki Pfizer. Tikaradze powiedziała, że oprócz szczepionki Pfizer kraj prowadzi negocjacje w sprawie otrzymania szczepionek Johnson & Johnson i Moderna.

,,Dziś nasi obywatele mają gwarancję, że kraj otrzymaj 350 000 dawek szczepionki Sinopharm, 1 000 000 dawek szczepionki Pfizer i do 100 000 dawek szczepionki AstraZeneca.”– powiedziała w parlamencie gruzińskim szefowa resortu zdrowia.

Gruzińskie Ministerstwo Zdrowia wezwało ponownie wszystkich obywateli do przestrzegania obostrzeń dotyczących COVID-19 – noszenia masek i zachowania dystansu społecznego, a także do przyjęcia szczepionki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Poinformowali również, że do tej pory podano łącznie 41 801 dawek szczepień.

Powiązany artykuł