Rosną zyski Azerbejdżanu z eksportu gazu i ropy

Azerbejdżan cieszy się ogromnym wzrostem dochodów z eksportu ropy i gazu dzięki umowie, jaką zawarł z Unią Europejską w zeszłym roku w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i wynikającymi z niej sankcjami. Dochody kraju z ropy i gazu, od których zależy jego gospodarka, znacznie wzrosły w 2022 r.

Według najnowszych danych Państwowego Komitetu Celnego Azerbejdżanu, w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2022 roku kraj zarobił 33,6 mld USD wyłącznie na eksporcie ropy i gazu, czyli 2,2 razy więcej niż przychody z tego samego okresu 2021 roku.

Te same dane potwierdziły zależność gospodarki Azerbejdżanu od dochodów z ropy i gazu, które w tym okresie stanowiły 92,6 proc. całkowitych dochodów kraju. Azerbejdżan czerpie korzyści z umowy energetycznej, którą podpisał z UE w lipcu. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę UE starała się zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu i podpisała porozumienie z Azerbejdżanem, zgodnie z którym ten ostatni ostatecznie podwoi eksport swojego gazu do Europy. Zgodnie z dokumentem Azerbejdżan ma zwiększyć eksport do Europy przez Południowy Korytarz Gazowy do 20 mld m3 rocznie do 2027 roku.

Tymczasem lista odbiorców azerbejdżańskiego gazu stale się wydłuża. Serbia w ubiegłym roku rozpoczęła budowę gazociągu dla azerbejdżańskiego gazu na mocy podpisanej w czerwcu umowy o współpracy. Budowa ma zakończyć się w ostatnim kwartale 2023 roku.

Dodatkowo azerbejdżański państwowy koncern naftowy SOCAR podpisał w grudniu umowę z rumuńską firmą Romgaz SA, która przewiduje eksport 300 mln m3 azerbejdżańskiego gazu do Rumunii od 1 stycznia.