Arabia Saudyjska planuje największą na świecie farmę wiatrową w Uzbekistanie

Prezydent Uzbekistanu wrócił z podróży do Arabii Saudyjskiej z obiecanymi inwestycjami w wysokości 14 mld USD. Uzbecka produkcja gazu ziemnego otrzyma również saudyjską inwestycję.

Z tego 12 mld USD trafi na rozwiązanie problemu chronicznych niedoborów energii. Umowy obejmują zobowiązanie dla saudyjskiej firmy ACWA Power do budowy farmy wiatrowej o mocy 1,5 GW w Karakałpakstanie. Ministerstwo Energetyki Uzbekistanu twierdzi, że będzie to największy na świecie taki obiekt i zasili 1,65 mln domów. ACWA Power rozpoczęła już budowę dwóch mniejszych farm wiatrowych w regionie Buchary.

To dobra wiadomość dla Uzbeków, którzy wciąż cierpią przez sezon niedoborów energii. Wraz z rosnącymi letnimi temperaturami i suszą obciążającą sieci hydroenergetyczne Azji Środkowej, Uzbekistan zaczął doświadczać niedoborów energii elektrycznej w najgorętszych miesiącach, oprócz tradycyjnego blackoutu zimą.

A plany rosyjskiej elektrowni jądrowej z Moskwą pod międzynarodowymi sankcjami stają się niepewne. Jeśli Saudyjczycy spełnią swoje obietnice, Uzbekistan może już nie potrzebować rosyjskiej instalacji, która wydaje się być opóźniona. ACWA zgodziła się również zbadać przyszłość wodoru w Uzbekistanie.

Szawkat Mirzijojew i jego saudyjscy gospodarze nie zignorowali całkowicie paliw kopalnych. Trzeci dokument, który został podpisany między dwoma ministerstwami energii, przewiduje inwestycje w uzbecki przemysł gazu ziemnego. Uzbekistan jest jednym z największych na świecie producentów gazu, ale rosnący popyt wewnętrzny zmusił go do stopniowego wycofywania się z eksportu.

Saudyjskie media poinformowały również, że obie strony podpisały porozumienie w sprawie zwiększenia uzbeckiej migracji zarobkowej do królestwa. Miliony Uzbeków pracują obecnie w Rosji.

Na spotkaniu z szefami około 20 dużych firm Mirzijojew przedstawił swoje wysiłki prywatyzacyjne, starając się wycofać spuściznę etatystycznej polityki prowadzonej przez nieżyjącego już Islama Karimowa podczas jego 25-letnich rządów. Do 2025 r. jego rząd ma nadzieję sprywatyzować, w całości lub częściowo, 75 procent z prawie 3000 przedsiębiorstw państwowych w Uzbekistanie.

Wiele z nich to małe firmy, ale na sprzedaż są również duże przedsiębiorstwa w strategicznych sektorach, w tym w energetyce i wytwarzaniu energii; górnictwie i minerałach; oraz transporcie. Przedsiębiorstwa państwowe stanowią 55 procent gospodarki Uzbekistanu. W sektorze bankowym odsetek ten wzrasta do ponad 80 proc., co Taszkent chce zmniejszyć o połowę.