Nowy szczyt Armenia-Azerbejdżan zaplanowany na 31 sierpnia

Przywódcy Armenii i Azerbejdżanu 31 sierpnia ponownie spotkają się w Brukseli na rozmowach, którym mediować będzie szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Azerbejdżańskie media jako pierwsze ujawniły datę kolejnego spotkania prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa i premiera Armenii Nikola Paszyniana. Władze Armenii potwierdziły tę informację tego samego dnia.

Wysocy urzędnicy Armenii i Azerbejdżanu spotkali się w Brukseli pod koniec ubiegłego tygodnia, przygotowując grunt pod szczyt. Alijew i Paszynian odbyli już rozmowy trójstronne z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem w kwietniu i maju. Michel rozmawiał telefonicznie z przywódcami Armenii i Azerbejdżanu 5 sierpnia po walkach w Górskim Karabachu. Dodał potem, że zbliża się ich następne spotkanie.

Na początku tego miesiąca Rosja wskazywała, że ​​próbuje również zorganizować szczyt ormiańsko-azerbejdżański. Nawiasem mówiąc, Paszynian odbył w ostatnich dniach telefoniczną rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W czwartek okazało się również, że 30 sierpnia w Moskwie spotka się ormiańsko-azerbejdżańska komisja ds. wytyczenia granicy między dwoma państwami Kaukazu Południowego. Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się 24 maja, dwa dni po ostatnich rozmowach przywódców Armenii i Azerbejdżanu.