Azerbejdżan zwiększa transport gazu ziemnego za pośrednictwem głównych rurociągów

Azerbejdżan zwiększył transport gazu ziemnego swoimi głównymi gazociągami w styczniu tego roku o 12,2 procent rok do roku, zwiększając wolumen do 3,5 miliarda metrów sześciennych.

Rurociąg Południowego Kaukazu (lub rurociąg Baku-Tbilisi Erzurum) odpowiadał za 45,3 proc. przesyłu gazu ziemnego z Azerbejdżanu. W pierwszym miesiącu roku tym rurociągiem przetransportowano około 1,6 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego.

Główne rurociągi naftowe Azerbejdżanu przetransportowały w styczniu 3,1 mln ton ropy. Rurociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) odpowiadał za 79,4 proc., czyli 2,5 mln ton przetransportowanej ropy.

Należy zauważyć, że rurociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan, który transportuje azerbejdżańską ropę do Europy, wyeksportował ponad 27,8 mln ton ropy załadowanej na 278 tankowców w terminalu Ceyhan w 2020 r. Średni dzienny przerób ropociągu Południowego Kaukazu wyniósł 33,8 mln m3 gazu dziennie w 2020 r.

Rurociąg Południowego Kaukazu został zbudowany w celu eksportu gazu ze złoża Shah Deniz z Azerbejdżanu do Gruzji i Turcji. Rurociąg zaczyna się od terminalu Sangachal niedaleko Baku. Biegnie wzdłuż trasy ropociągu BTC przez Azerbejdżan i Gruzję do Turcji, gdzie jest połączony z tureckim systemem dystrybucji gazu. Rurociąg działa od 2006 r., transportując gaz do Azerbejdżanu i Gruzji, a od lipca 2007 r. do Turcji.

Rurociąg BTC jest linią przesyłową ropy azerbejdżańskiej z Morza Kaspijskiego do portu Ceyhan w Turcji, a następnie przez Morze Śródziemne na rynki europejskie. 13 lipca 2006 roku w Turcji odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia ropociągu BTC. Całkowita długość rurociągu wynosi 1768 km, z czego 443 km przebiega przez terytorium Azerbejdżanu; 249 km do Gruzji; 1076 km Turcji. Przewidywana wydajność to 50 mln ton ropy rocznie lub milion baryłek dziennie. Lekki olej wydobywany na złożu Azeri-Chirag-Gunashli jest transportowany za pośrednictwem BTC.

Powiązany artykuł

3 odpowiedzi na “Azerbejdżan zwiększa transport gazu ziemnego za pośrednictwem głównych rurociągów”

Możliwość komentowania została wyłączona.