Iran potwierdza zainteresowanie bliższymi relacjami z Armenią

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif złożył wizytę w Erywaniu w środę, potwierdzając chęć swojego kraju do dalszego dążenia do bliższych stosunków z sąsiednią Armenią.

Zarif wyraził również zdecydowane poparcie Iranu dla integralności terytorialnej Armenii, omawiając bezpieczeństwo regionalne i powiązania dwustronne w trakcie rozmowy ze swoim armeńskim odpowiednikiem Ara Ajvazianem. Minister spraw zagranicznych Iranu zaprosił swojego armeńskiego odpowiednika do odwiedzenia Islamskiej Republiki Iranu.

„Islamska Republika Iranu przywiązuje wagę do integralności terytorialnej wszystkich krajów i stara się zapewnić, aby religie i prawa wszystkich narodów były zawsze chronione. Naszą linią jest integralność terytorialna Republiki Armenii i daliśmy to jasno do zrozumienia ”– powiedział Ajvazianowi na początku rozmów.

Nowe uwarunkowania w Górskim Karabachu

„Jesteśmy gotowi do pogłębienia naszych stosunków z Armenią na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej, kulturalnej i bezpieczeństwa” – powiedział szef irańskiej dyplomacji. „Armenia jest dobrym sąsiadem republik islamskich i Iranu, a stosunki między tymi dwoma krajami są bardzo ciepłe”.

„Mamy wiele wspólnych obaw. Nasze obawy dotyczą obecności terrorystów i zagranicznych bojowników”- dodał Zarif, najwyraźniej nawiązując do udziału najemników z Bliskiego Wschodu w sześciotygodniowej wojnie po stronie Azerbejdżanu.

Zarif wspomniał o tych obawach również podczas osobnego spotkania z premierem Nikolem Paszynianem, które odbyło się później tego dnia. Paszynian powiedział, że nie może się doczekać dyskusji z najwyższym irańskim dyplomatą na temat „rozwoju i pogłębienia naszych stosunków dwustronnych” oraz innych „bardzo ważnych kwestii”.

https://twitter.com/Aivazian_Ara/status/1354421768954523648?s=20

W oświadczeniu rządu Armenii na spotkaniu stwierdzono, że obaj politycy „wymienili przemyślenia” na temat następstw wojny w Karabachu, zatrzymanej 10 listopada przez rozejm za pośrednictwem Rosji. „Premier zaznaczył, że wiele kwestii, w tym status Górskiego Karabachu, pozostaje nierozwiązanych i że Armenia jest gotowa do kontynuowania negocjacji w ramach współprzewodnictwa Grupy Mińskiej OBWE” – czytamy w oświadczeniu rządu Armenii.

„Jesteś bardzo szanowany w Iranie za odwagę, jaką wykazałeś, robiąc ten krok w kierunku pokoju” – powiedział Zarif do premiera Armenii.

Nowe połączenia w regionie

Zgodnie z oświadczeniem Zarif i Paszynian podkreślili znaczenie „odblokowania i reaktywacji regionalnych połączeń transportowych”. Porozumienie o zawieszeniu broni wzywa do otwarcia granicy armeńsko-azerbejdżańskiej dla ruchu towarowego. W szczególności zobowiązuje Erywań do otwarcia połączeń kolejowych i drogowych między eksklawą Nachiczewanem a resztą Azerbejdżanu, które prawdopodobnie będą przebiegać przez graniczącą z Iranem prowincję Syunik w Armenii. Ze swojej strony Armenia powinna móc wykorzystywać terytorium Azerbejdżanu jako szlak tranzytu ładunków do i z Rosji i Iranu.

Zarif powiedział, że Iran również widzi teraz realną szansę na ustanowienie połączenia kolejowego z Armenią przez Nachiczewan. „Jest to jeden wymóg zarówno dla Iranu i Armenii, jak i dla regionu. Współpracujemy zarówno z Armenią, Azerbejdżanem, jak i Rosją” – powiedział szef MSZ Iranu.

Zarif przyjechał do Armenii z Moskwy w ramach trasy regionalnej, którą rozpoczął w poniedziałek w Baku. Podczas spotkania z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem pogratulował Azerbejdżanowi „zwycięstwa” w wojnie i wyraził gotowość Iranu do pomocy w odbudowie terenów wokół Karabachu przejętych przez wojska azerbejdżańskie.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Iran potwierdza zainteresowanie bliższymi relacjami z Armenią”

Możliwość komentowania została wyłączona.