Centrum turecko-rosyjskie rozpoczyna monitorowanie rozejmu w Górskim Karabachu

Wspólne turecko-rosyjskie centrum obserwacyjne do monitorowania zawieszenia broni między Armenią i Azerbejdżanem w regionie Górskiego Karabachu rozpoczęło działalność po ceremonii otwarcia z udziałem wyższych rangą funkcjonariuszy obrony w dniu 30 stycznia.

Minister obrony Azerbejdżanu Zakir Hasanov oraz wiceministrowie Turcji i Rosji pojawili się w regionie Agdam aby uczestniczyć w ceremonii otwarcia.

Turecki minister obrony Hulusi Akar ogłosił 29 stycznia, że ​​w centrum będzie stacjonować jeden turecki generał i 38 członków personelu.

Tureccy urzędnicy już powiedzieli, że centrum obserwacyjne będzie zlokalizowane w Agdamie, które zostało przejęte przez siły ormiańskie okupujące je przez dziesięciolecia podczas sześciotygodniowego wybuchu konfliktu. Monitorowanie zawieszenia broni będzie wspomagane przez drony.

„Nasze działania zintensyfikują się wraz z pracą tego wspólnego turecko-rosyjskiego centrum i wypełnimy nasz obowiązek obrony praw naszych braci azerbejdżańskich” – powiedział Akar w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Obrony.

Turcja i Rosja zgodziły się na utworzenie wspólnego centrum obserwacyjnego wkrótce po tym, jak Moskwa w listopadzie zawarła porozumienie o zawieszeniu broni, które zakończyło zaciekłe walki między Armenią a Azerbejdżanem o oderwany region Górskiego Karabachu. Turcja była głównym sojusznikiem Azerbejdżanu w konflikcie.

Kierującymi centrum będą turecki generał Abdullah Katirci i rosyjski generał Wiktor Fyodorenko. Zgodnie z porozumieniem o zawieszeniu broni, część azerbejdżańskiego terytorium Górskiego Karabachu i wszystkich siedmiu okręgów wokół niego została przekazana pod administrację Azerbejdżanu po prawie 30 latach pod kontrolą Ormian.

Około 2000 rosyjskich żołnierzy sił pokojowych jest rozmieszczonych wzdłuż obszarów linii frontu oraz w celu ochrony połączenia lądowego łączącego Górski Karabach z Armenią.

Powiązany artykuł