Armenia: Antyszczepionkowcy zapłacą za leczenie na COVID-19?

Ormianie zarażający się COVID-19 po odmowie zaszczepienia się przeciwko tej chorobie mogą wkrótce zostać zobowiązani do zapłaty za leczenie w szpitalach – ostrzegł w czwartek wysoki rangą urzędnik państwowy.

Wiceminister zdrowia Gevorg Simonian powiedział, że armeńskie Ministerstwo Zdrowia rozważa podjęcie surowych środków w ramach swoich wysiłków na rzecz przyspieszenia bardzo wolnego tempa szczepień przeciwko koronawirusowi w kraju liczącym około 3 mln osób.

Według ministerstwa nieco ponad 344 000 osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi, a tylko 170 212 z nich zostało w pełni zaszczepionych do 10 października. Premier Nikol Paszynian ubolewał nad tymi „bardzo złymi” liczbami w zeszłym tygodniu i powiedział, że odpowiednie władze muszą polegać na swoich „dźwigniach administracyjnych”, aby przyspieszyć proces szczepień.

Władze zobowiązały już wszystkich pracowników sektora publicznego i prywatnego do zaszczepienia się lub wykonywania testów na koronawirusa dwa razy w miesiącu na własny koszt – wymóg obowiązujący od 1 października. Minister zdrowia Anahit Avanesian ujawniła w poniedziałek, że władze mogą również wprowadzić obowiązkową przepustkę zdrowotną dla koronawirusa dla wstęp do obiektów kulturalnych i rekreacyjnych.

Dzięki finansowaniu rządowemu szpitale w Armenii od początku pandemii bezpłatnie leczyły wszystkich pacjentów z COVID-19. Rząd twierdzi, że wydał na ten cel ponad 80 mln USD. Simonian powiedział, że zmuszenie zarażonych antyszczepionkowców do pokrycia wydatków szpitalnych, szacowanych na 800 000 dram (1660 USD) na osobę, umożliwiłoby rządowi zmniejszenie funduszy i zwiększenie wydatków na subsydiowanie leczenia innych poważnych chorób.

Davit Melik-Nubarian, niezależny ekspert ds. zdrowia, wypowiedział się przeciwko możliwemu środkowi, mówiąc, że spowoduje to mniejszą liczbę hospitalizacji i więcej zgonów. Powiedział, że rząd powinien zamiast tego zrobić więcej, aby wyjaśnić korzyści płynące ze szczepień sceptycznym ludziom.

Melik-Nubarian przytoczył niedawną opinię wskazującą, że tylko 7 procent Ormian kategorycznie odmawia przyjęcia szczepionek. „Inni są gotowi zmienić, w taki czy inny sposób, swoje nastawienie, jeśli otrzymają odpowiedzi na swoje pytania.”

Zakażenia koronawirusem w Armenii stale rosły od czerwca, również z powodu luźnego egzekwowania przez władze obowiązkowego noszenia masek w pomieszczeniach publicznych i innych zasad sanitarnych.

Według Ministerstwa Zdrowia w sobotę 1863 osób uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa, co stanowi największą jednodniową liczbę przypadków odnotowanych w tym roku. Ministerstwo poinformowało również o 41 zgonach spowodowanych przez COVID-19. Urzędnicy alarmują, że w ormiańskich szpitalach powoli zaczyna brakować wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19.