Producent wody mineralnej Borjomi przekaże pakiet kontrolny gruzińskiemu rządowi

Firma-producent wody mineralnej IDS Borjomi International, należąca do rosyjskiej struktury Alfa Group, jest gotowa bezpłatnie przekazać rządowi gruzińskiemu pakiet kontrolny.

,,IDS Borjomi International deklaruje dziś, że po negocjacjach z rządem Gruzji oficjalnie zaoferuje rządowi Gruzji nieodpłatne przekazanie udziałów. Ten krok da gruzińskiemu rządowi możliwość uczestniczenia w zarządzaniu międzynarodową firmą.” – czytamy w oświadczeniu IDS Borjomi International.

Rozwiązanie to pozwala również na wznowienie produkcji i uratowanie miejsc pracy w fabrykach IDS Borjomi Gruzja. Pod koniec kwietnia IDS Borjomi Georgia wydało oświadczenie w sprawie zawieszenia pracy dwóch swoich przedsiębiorstw butelkujących wodę mineralną. Firma znalazła się w trudnej sytuacji po wybuchu działań wojennych na Ukrainie. Niektóre kraje odmówiły zakupu wody mineralnej od firmy z powodu sankcji gospodarczych na Rosję.

Założyciel Alfa Group, Michaił Fridman, znalazł się na liście sankcyjnej. IDS Borjomi Gruzja stracił możliwość otrzymywania zysków z wymiany walut i spłacania wierzycieli. IDS Borjomi International została założona w 2002 roku i zrzesza przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją butelkowanej wody mineralnej w Gruzji, Rosji i na Ukrainie. Produkty są eksportowane do ponad 40 krajów świata. Alfa Group posiada pakiet kontrolny w IDS Borjomi International (55,8 proc.), który nabył od spadkobierców gruzińskiego biznesmena Badri Patarkatsishvili w 2013 roku.