Droga łącząca Armenię i Karabach zablokowana przez Azerbejdżan

Jedyna droga łącząca Górski Karabach z Armenią została zamknięta przez Azerbejdżan w sobotę na ponad trzy godziny. Władze nieuznawanej republiki Górskiego Karabachu poinformowały, że około południa duża grupa Azerbejdżan zablokowała drogę z powodów rzekomo ekologicznych. Około 100 pojazdów utknęło na autostradzie strzeżonej przez rosyjskich żołnierzy sił pokojowych.

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu poinformowało, że osoby blokujące odcinki dróg to urzędnicy z ministerstw środowiska i gospodarki Azerbejdżanu oraz azerbejdżańskiej firmy wydobywającej złoto. W oświadczeniu napisano, że chcą zbadać „nielegalną” działalność wydobywczą na tym obszarze i jej „ekologiczne konsekwencje”.

W oświadczeniu dodano, że rozmawiają teraz w tej sprawie z dowódcami rosyjskiego kontyngentu pokojowego stacjonującego w Karabachu.

Rząd Karabachu poinformował później po południu, że droga została odblokowana w wyniku trzygodzinnych negocjacji. Oskarżono Baku o próbę przerwania lądowej komunikacji Karabachu z Armenią i zastraszenia etnicznej ludności ormiańskiej na tym terytorium.

W osobnym oświadczeniu potępiono blokadę jako ostatni przejaw wysiłków Azerbejdżanu zmierzających do wyludnienia Karabachu. Stwierdzono, że działania Baku naruszają wynegocjowane przez Rosję zawieszenie broni, które zatrzymało wojnę w Karabachu w 2020 roku.

Rosyjskie siły pokojowe i rząd Armenii nie zareagowały od razu na sobotni incydent. Napięcia wzdłuż obecnej „linii kontaktu” Karabachu stale rosły w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a wojsko Azerbejdżanu i armeńskie siły regularnie oskarżały się nawzajem o łamanie rozejmu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu twierdziło w zeszłym tygodniu, że Armenia wysyłała broń do Karabachu korytarzem laczyńskim. Wysoki rangą armeński urzędnik odrzucił zarzuty, mówiąc, że Baku przygotowuje grunt pod ewentualne zajęcie korytarza.

Jedna odpowiedź do “Droga łącząca Armenię i Karabach zablokowana przez Azerbejdżan”

Możliwość komentowania została wyłączona.