Putin, Alijew i Paszynian przeprowadzą rozmowy ws. Karabachu

Szczególna uwaga zostanie zwrócona na kwestie pomocy mieszkańcom obszarów dotkniętych działaniami wojennymi oraz odblokowania i rozwoju powiązań handlowych i gospodarczych oraz transportowych.

Rozmowy trójstronne prezydenta Rosji Władimira Putina, jego azerbejdżańskiego odpowiednika Ilhama Alijewa i premiera Armenii Nikola Paszyniana odbędą się w poniedziałek 11. stycznia w Moskwie z inicjatywy rosyjskiej głowy państwa. Strony planują omówić kroki w celu rozwiązania problemów regionalnych – poinformował w niedzielę Kreml.

„Z inicjatywy prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, 11 .stycznia 2021 r. w Moskwie odbędą się trójstronne rozmowy Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Prezydenta Republiki Azerbejdżanu Ilhama Alijewa oraz Premiera Republiki Armenii Nikola Paszyniana. Planowane jest dokonanie przeglądu realizacji oświadczenia przywódców Azerbejdżanu, Armenii i Rosji z 9. listopada 2020 r. w sprawie Górskiego Karabachu i omówienie dalszych kroków w celu rozwiązania problemów obecnych w regionie”– czytamy w oświadczeniu Kremla.

Dodatkowo planowane są osobne rozmowy Władimira Putina z Ilhamem Alijewem i Nikolem Paszynianem. Dziewiątego listopada prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew i premier Armenii Nikol Paszynian podpisali wspólne oświadczenie o całkowitym zawieszeniu broni w Górskim Karabachu od dziesiątego listopada.

https://twitter.com/joshuakucera/status/1348589595676569601?s=20

Putin rozmawiał o obecnej sytuacji w Karabachu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu w trakcie wideokonferecji, która odbyła się w niedzielę. Żadne szczegóły dyskusji nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Zaniepokojenie wśród opozycji w Armenii

Tymczasem rzecznik prasowy Paszyniana Mane Gevorgian podkreśliła „ekonomiczny charakter” zbliżającego się spotkania trójstronnego, mówiąc, że jego celem będzie otwarcie granicy armeńsko-azerbejdżańskiej przewidzianej w porozumieniu z 9. listopada.

Umowa o rozejmie wyraźnie zobowiązuje Erywań do otwarcia połączenia transportowego między eksklawą Nachiczewanu a resztą Azerbejdżanu, które prawdopodobnie przebiegałoby przez południowo-wschodnią prowincję Armenii Syunik. Gevorgian ponownie podkreśliła, że nie będzie służył jako stały „korytarz” i że Armenia będzie mogła ze swojej strony korzystać z trasy tranzytowej dla przesyłek towarowych do i z Rosji oraz Iranu.

Powtórzyła również, że otwarcie połączeń transportowych będzie uzależnione od uwolnienia przez Baku dziesiątek Ormian pozostających w niewoli azerbejdżańskiej i ułatwienia dalszych poszukiwań innych żołnierzy i cywilów, którzy zaginęli podczas sześciotygodniowej wojny. „Bez rozwiązania lub znacznego postępu w tych kwestiach niezwykle trudno będzie omówić program gospodarczy” – napisała na Facebooku.

Odrzuciła argumenty opozycji ormiańskiej, że podczas rozmów z Alijewem Paszynian może zgodzić się na dalsze ustępstwa terytorialne Armenii wobec Azerbejdżanu. „Żaden dokument dotyczący rozwiązania konfliktu karabaskiego ani jakiejkolwiek kwestii terytorialnej nie zostanie podpisany w Moskwie” – powiedziała.

Sojusz kilkunastu ormiańskich partii opozycyjnych dążących do usunięcia Paszyniana wyraził poważne zaniepokojenie zbliżającymi się rozmowami armeńsko-azerbejdżańskimi. Jeden z jej przywódców, Vazgen Manukian, zażądał pilnego spotkania z ministrem spraw zagranicznych Ara Ajvazianem, dyrektorem Narodowych Służb Bezpieczeństwa Armenem Abazianem i najwyższym oficerem armii Armenii generałem Onikiem Gasparianem.

Ajvazian spotkał się w sobotę z Manukianem i dwoma innymi liderami opozycji. „Armen Abazian i Onik Gasparian uniknęli spotkania, co tylko pogłębiło nasze obawy i podejrzenia” – powiedział Manukian w oświadczeniu wydanym w niedzielę.

,,​​Każda decyzja [podjęta w Moskwie] przeciwko interesom Armenii i zostanie odrzucona przez naród ormiański i unieważniona po zmianie reżimu” – ostrzegł Manukian. Siły opozycyjne obwiniają Paszyniana za porażkę Armenii w sześciotygodniowej wojnie i chcą, aby przekazał on władzę rządowi tymczasowemu, który przeprowadziłby wybory parlamentarne w ciągu roku. Premier odrzucił postulaty opozycji.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Putin, Alijew i Paszynian przeprowadzą rozmowy ws. Karabachu”

Możliwość komentowania została wyłączona.