Pierwsze powojenne spotkanie liderów Armenii i Azerbejdżanu

Wraz z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, Nikol Paszynian i Ilham Alijew podpisali porozumienie o stworzeniu nowej infrastruktury transportowej mającej na celu „odblokowanie” wielu zamkniętych granic regionu.

Przywódcy Armenii, Azerbejdżanu i Rosji spotkali się w Moskwie na pierwszym szczycie od zeszłorocznej wojny na Kaukazie Południowym i zgodzili się stworzyć nową, wspólną infrastrukturę transportową.

Prezydent Rosji Władimir Putin gościł premiera Armenii Nikola Paszyniana i prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. Po czterogodzinnych rozmowach wspólnie wystąpili informując o czteropunktowym porozumieniu dotyczącym stworzenia listy projektów, które mają rozpocząć wspólną pracę nad „odblokowaniem” granic regionu.

Jakie konkretne projekty mogą być rozważane, nie było jeszcze jasne. Porozumienie o zawieszeniu broni z 10 listopada, które zakończyło wojnę między Armenią a Azerbejdżanem, podpisane za pośrednictwem rosyjskiego pośrednictwa, przewidywało otwarcie nowego korytarza przez południową Armenię, aby połączyć Azerbejdżan z eksklawą Nachiczewanem.

Prace nad korytarzami transportowymi

Przed spotkaniem rzecznik Paszyniana Mane Gevorgyan powiedziała, że dyskutowane są także inne projekty, w tym te, których celem jest umożliwienie Armenii tranzytu przez Nachiczewan do Iranu i wykorzystanie istniejącej linii kolejowej przez Nachiczewan, która w czasach radzieckich łączyła Erywań z południową Armenią.

Zgodnie z trójstronnym porozumieniem podpisanym 11 stycznia, trzy kraje utworzą grupę roboczą kierowaną przez wicepremierów każdego kraju oraz grupy ekspertów w ramach tej umowy. Będą pracować według szybkiego harmonogramu: grupa robocza zbierze się do 30 stycznia, a po miesiącu grupy ekspertów opracują listę projektów. Na początku marca przedstawią one przygotowane projekty przywódcom trzech krajów do zatwierdzenia.

,,Trwają ciągłe prace w celu odnowienia infrastruktury, energii, budynków mieszkalnych i infrastruktury społecznej. Dzisiejsze spotkanie uważam za bardzo ważne i pożyteczne, ponieważ udało nam się osiągnąć porozumienie i podpisać wspólne oświadczenie w sprawie rozwoju sytuacji w regionie. Mówię o konkretnych krokach w nawiązaniu relacji gospodarczych i rozwoju projektów infrastrukturalnych. W tym celu powołana zostanie grupa robocza, na czele której staną wicepremierowie trzech rządów – Azerbejdżanu, Armenii i Rosji.” – stwierdził Putin.

,,W najbliższej przyszłości powstaną robocze podgrupy eksperckie i przedstawią konkretne plany rozwoju infrastruktury transportowej i gospodarki regionu. Jestem przekonany, że realizacja tych umów będzie korzystna zarówno dla narodów Armenii, jak i Azerbejdżanu, niewątpliwie przyniesie korzyści całemu regionowi, a tym samym interesom Federacji Rosyjskiej.” – powiedział prezydent Rosji.

Nowe projekty mogą radykalnie zmienić kształt regionu, ponieważ granice Armenii z Azerbejdżanem i Turcją zostały całkowicie zamknięte od czasu pierwszej wojny między obiema stronami w latach 90. To oznacza, że ​​Armenia ma otwarte granice tylko na północy, z Gruzją i na południu, z Iranem. Izolacja Azerbejdżanu nie była tak ekstremalna, ale wiąże się z trudnościami w łączeniu Nachiczewanu z resztą kraju.

Pierwsze spotkanie od ostatniej wojny

Spotkanie było pierwszym dla obu wrogów od wojny w zeszłym roku. Putin witał każdego ze swoich kaukaskich odpowiedników podaniem dłoni i uściskiem, ale Alijew i Paszynian tylko skinęli głowami i powiedzieli „zdrastvuitie”. Po rozmowach Putin stanął między nimi, gdy po kolei składali oświadczenia. Alijew stwierdził, że umowa zapewni świetlaną przyszłość.

,,Minęły dwa miesiące od ogłoszenia zawieszenia broni, a fakt, że przywódcy trzech krajów, które podpisały porozumienie, spotykają się dziś w Moskwie, świadczy o tym, że jesteśmy zdeterminowani. Podpisane dziś oświadczenie świadczy o naszych zamiarach, gdyż jedna z klauzul oświadczenia w sprawie skutków zaprzestania działań wojennych dotyczyła przywrócenia łączności transportowej. Obszar ten może nadać rozwojowi regionu dużą dynamikę i wzmocnić bezpieczeństwo. Otwarcie komunikacji transportowej leży w interesie narodów Azerbejdżanu, Armenii, Rosji i naszych sąsiadów” – stwierdził Alijew.

,,Jestem przekonany, że kraje sąsiadujące również w dużym stopniu włączą się w tworzenie zróżnicowanej sieci korytarzy transportowych i arterii w naszym regionie. Musimy nadal starać się znaleźć obszary działalności, które są skuteczne i zorientowane na wyniki w perspektywie krótkoterminowej” – dodał w trakcie oświadczenia prezydent Azerbejdżanu.

Paszynian przyjął ciemniejszy ton, mówiąc, że konflikt pozostaje nierozwiązany, nie zgadzając się z satysfakcją Alijewa (i Putina) z realizacji porozumienia z 10 listopada. ,,Niestety, ten konflikt nie został jeszcze rozwiązany. Konflikt trwa. Oczywiście udało nam się zapewnić zawieszenie broni, ale wciąż pozostaje wiele kwestii do rozwiązania. Jedną z tych kwestii jest status Górnego Karabachu. Oczywiście Armenia jest gotowa do kontynuowania rozmów na ten temat w ramach współprzewodniczących Grupy Mińskiej OBWE. Niestety do tej pory nie udało nam się rozwiązać kwestii jeńców wojennych i jest to kwestia najbardziej drażliwa i bolesna, ponieważ jest to kwestia humanitarna. Zgodziliśmy się kontynuować prace w tym kierunku” – powiedział premier Armenii.

Alijew i Paszynian weszli na spotkanie z bardzo różnych okoliczności krajowych. Alijew jest na dobrej drodze po decydującym zwycięstwie militarnym, w którym Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad znaczną częścią terytorium Górnego Karabachu i jego okolic, które utracił z Ormianami podczas pierwszej wojny między obiema stronami w latach 90.

Tymczasem Paszynian walczy o swoje polityczne życie, a przed spotkaniem wielu jego przeciwników starało się to wykorzystać. Wielu twierdziło (bez podstaw), że spotka się z Alijewem w celu uzgodnienia nowych ustępstw terytorialnych i bez wątpienia będzie zmuszony rozważyć swoją wewnętrzną słabość podczas negocjacji ze swoimi dwoma odpowiednikami.

Tego ranka, kiedy Paszynian poleciał do Moskwy, protestujący próbowali zablokować drogę na lotnisko, aby uniemożliwić mu wyjazd, ale im się to nie udało. Vazgen Manukjan, którego koalicja partii opozycyjnych wysunęła jako kandydata na miejsce Paszyniana, oświadczył, że premier „nie reprezentuje Armenii i Górskiego Karabachu”, a „każda decyzja sprzeczna z interesami Armenii i Górskiego Karabach zostanie uznana za nielegalną i anulowana” po odejściu Paszyniana.

Tekst oświadczenia

My, Prezydent Republiki Azerbejdżanu I.H. Aliyev, premier Republiki Armenii N.V. Paszynian i Prezydent Federacji Rosyjskiej V.V. Putin oświadczamy, co następuje:

  1. W celu realizacji paragrafu 9 Oświadczenia z 9 listopada 2020 r. W zakresie odblokowania wszystkich połączeń gospodarczych i transportowych w regionie, wniosek Prezydenta Federacji Rosyjskiej V.V. Popiera Putina w sprawie powołania trójstronnej Grupy Roboczej pod wspólnym przewodnictwem wicepremierów Republiki Azerbejdżanu i Republiki Armenii oraz wiceprzewodniczącego Rządu Federacji Rosyjskiej.
  2. Grupa robocza odbędzie pierwsze posiedzenie do 30 stycznia 2021 r., Na podstawie których utworzy listę głównych obszarów prac wynikających z realizacji ust. 9 Oświadczenia, ustalając komunikację kolejową i drogową jako priorytety, a także określi inne obszary uzgodnione między Republiką Azerbejdżanu, Republiką Armenii i Federacją Rosyjską, zwane dalej Stronami.
  3. W celu realizacji głównych kierunków działalności współprzewodniczący Grupy Roboczej zatwierdzą skład podgrup eksperckich w tych obszarach spośród urzędników właściwych władz i organizacji Stron. Podgrupy eksperckie w ciągu miesiąca po posiedzeniu Grupy Roboczej przedstawią listę projektów wraz z uzasadnieniem niezbędnych zasobów i działań do ich realizacji i akceptacji na najwyższym szczeblu przez Strony.
  4. Grupa Robocza do 1 marca 2021 roku przedstawi do akceptacji na najwyższym szczeblu Stronom wykaz i harmonogram realizacji działań polegających na odbudowie i budowie nowej infrastruktury transportowej niezbędnej do zorganizowania, wykonania i zapewnienia bezpieczeństwa ruchu międzynarodowego realizowanego przez Republikę Azerbejdżanu i Republikę Armenii, a także przewozów realizowanych przez Republikę Azerbejdżanu i Republikę Armenii, które wymagają przejazdu przez terytorium Republiki Azerbejdżanu i Republiki Armenii.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Pierwsze powojenne spotkanie liderów Armenii i Azerbejdżanu”

Możliwość komentowania została wyłączona.