Armenia: Opozycja krytycznie ocenia szczyt ws. Karabachu z udziałem premiera

Opozycja armeńska negatywnie ocenia wyniki rozmów premiera Republiki Nikola Paszyniana z prezydentami Azerbejdżanu i Rosji Ilhamem Alijewem i Władimirem Putinem, które odbyły się w Moskwie 11 stycznia.

„Armeńska agenda w Moskwie została zrujnowana. Priorytetową kwestią agendy był powrót więźniów, ale widzimy, że w Moskwie podpisano dokument, w którym nie ma ani słowa o więźniach. W Moskwie nie dyskutowano ani jednej sprawy z krajowego porządku obrad” – powiedział szef opozycyjnej frakcji w parlamencie „Jasna Armenia” Edmon Marukjan.

Ormiański poseł, członek opozycyjnej frakcji Dostatnia Armenia, Arman Abovjan, powiedział dziennikarzom, że główna sprawa strony ormiańskiej – powrót więźniów z Azerbejdżanu – nie została rozwiązana.

„O jakiej komunikacji, o jakich drogach możemy rozmawiać, gdy główna kwestia powrotu więźniów pozostaje nierozwiązana. Przywódca kraju przegrywającego nie potrafił rozwiązać żadnego problemu, nie potrafił rozwiązać problemu więźniów, o czym głośno zapowiadał przed wizytą w Moskwie” – powiedział Abovjan.

Turcja i Azerbejdżan „zrealizują swoje marzenie – będą kontaktować się przez terytorium Armenii” – powiedział. „Czy to zwycięstwo?” – zauważył Abovjan.

Wiceprzewodniczący opozycyjnej Partii Republikańskiej na czele z byłym prezydentem Armenem Ashotjanem uznał za dziwne utworzenie trójstronnej grupy roboczej do spraw odblokowania komunikacji regionalnej, podczas gdy podobnej komisji do spraw jeńców wojennych nie utworzono.

„Albo Paszynian początkowo nie przywiązywał wagi do tej sprawy, albo nie jest w stanie rozwiązać problemu. Musi zostać odsunięty od władzy, tylko w ten sposób można rozwiązać problemy. Paszynian nie jest w stanie reprezentować interesów Armenii” – powiedział Ashotyan

Spotkanie na Kremlu

Spotkanie Putina, Alijewa i Paszyniana odbyło się na Kremlu 11 stycznia. Negocjacje trwały około czterech godzin. Alijew i Paszynian spotkali się po raz pierwszy po zakończeniu konfrontacji zbrojnej w strefie konfliktu w Karabachu.

Po rozmowach strony podpisały oświadczenie o utworzeniu trójstronnej grupy ds. rozwoju więzi gospodarczych i rozwoju projektów infrastrukturalnych w Górskim Karabachu – powiedział szef rosyjskiego państwa.

Putin wyjaśnił, że mówią o „konkretnych krokach w budowaniu więzi gospodarczych, opracowywaniu projektów infrastrukturalnych. W tym celu zostanie powołana grupa robocza, na czele której staną wicepremierowie trzech rządów: Azerbejdżanu, Armenii i Rosji” – powiedział prezydent Rosji.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Armenia: Opozycja krytycznie ocenia szczyt ws. Karabachu z udziałem premiera”

Możliwość komentowania została wyłączona.