UE gotowa zaangażować się w trwały pokój w Karabachu

Unia Europejska wyraziła gotowość wniesienia wkładu w międzynarodowe wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu w Górskim Karabachu po ostatniej wojnie ormiańsko-azerbejdżańskiej.

Wysocy rangą urzędnicy UE oraz delegacja rządu Armenii na czele z ministrem spraw zagranicznych Ara Ajvazianem omówili sytuację w strefie konfliktu na posiedzeniu Rady Partnerstwa UE-Armenia. Posiedzeniu, które odbyło się w Brukseli, przewodniczył Josep Borrell, szef polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE.

W oświadczeniu Rady Europejskiej po posiedzeniu zacytowano Borrella, który powiedział: „UE jest gotowa do odegrania roli we wspieraniu i kształtowaniu trwałego rozwiązania konfliktu w Górskim Karabachu, w ścisłej komplementarności ze współprzewodniczącymi Grupy Mińskiej. Jesteśmy gotowi wykorzystać nasze narzędzia budowania pokoju i odbudowy, aby to wesprzeć”.

Grupie Mińskiej współprzewodniczą Stany Zjednoczone, Rosja i Francja. Oliver Varhelyi, komisarz UE ds. rozszerzenia i sąsiedztwa, który również uczestniczył w spotkaniu, powiedział w związku z tym, że blok 27 państw planuje przeznaczyć 10 mln EUR dodatkowej pomocy humanitarnej dla ofiar wojny w Karabachu. Varhelyi wyraził również gotowość do „pracy nad bardziej kompleksową transformacją konfliktu i długoterminowym rozwojem społeczno-gospodarczym”.

Przedstawiciele Armenii i UE spotkali się w Brukseli dzień przed podobną sesją Rady Współpracy UE-Azerbejdżan. „Spotkania te potwierdzają znaczenie partnerstwa UE z krajami regionu oraz wsparcia UE dla jego odbudowy i trwałego pokoju” – czytamy w oświadczeniu UE.

Wysiłki odbudowy w Karabachu i jego okolicach rozpoczęły się wkrótce po tym, jak Rosja wynegocjowała porozumienie o zawieszeniu broni między Armenią a Azerbejdżanem, które zatrzymało sześciotygodniową wojnę 10 listopada.

Moskwa nie tylko rozmieściła tam około 2000 rosyjskich żołnierzy pokojowych, ale także otworzyła w Stepanakercie „centrum pomocy humanitarnej”. Centrum koordynuje prowadzone przez Rosję operacje rozminowywania w Karabachu, powrót jeńców do ojczyzn i ma również za zadanie pomóc w odbudowie infrastruktury cywilnej regionu.

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał w czwartek inne podmioty międzynarodowe do wywiązania się ze swoich obietnic pomocy ofiarom konfliktu, a zwłaszcza uchodźcom powracającym do Karabachu.

Rada Partnerstwa UE-Armenia omówiła również wdrażanie kompleksowej i wzmocnionej umowy o partnerstwie (CEPA) podpisanej przez Erywań i Brukselę w 2017 r. CEPA oferuje krajowi Południowego Kaukazu perspektywę bliższych stosunków z UE w zamian za ważne polityczne i reformy ekonomiczne.

„UE z zadowoleniem przyjmuje i wspiera zdecydowane zobowiązanie Armenii do dalszej realizacji programu reform i pełnego wdrożenia naszej umowy dwustronnej, pomimo wyzwań, przed którymi stoi kraj” – powiedział Borrell.

Powiązany artykuł