Armenia i Azerbejdżan kontynuują wymianę jeńców

Armenia i Azerbejdżan wymieniły w poniedziałek kolejnych więźniów w ramach wynegocjowanej przez Rosję umowy, która zatrzymała wojnę w Górskim Karabachu dziesiątego listopada.

Urzędnicy poinformowali, że wieczorem na lotnisku Erebuni w Erewaniu wylądował rosyjski samolot z czterema ormiańskimi jeńcami i zwłokami innego jeńca. Dowódca rosyjskich sił pokojowych rozmieszczonych w Karabachu, generał Rustam Muradov, powiedział dziennikarzom, że dwóch Azerbejdżan zostało uwolnionych i przewiezionych do Baku wcześniej tego dnia.

Dwóch uwolnionych Ormian to żołnierze, a dwaj pozostali to cywile. Wicepremier Tigran Avinian powiedział, że są już badani przez lekarzy i otrzymają „niezbędną pomoc medyczną i psychologiczną” w szpitalu. „Proces wymiany więźniów będzie kontynuowany” – napisał Avinian na Facebooku.

Porozumienie o rozejmie z 10. listopada wzywa do wymiany wszystkich jeńców wojennych i cywilów przetrzymywanych przez strony konfliktu. Pierwsza taka wymiana miała miejsce czternastego grudnia, kiedy Azerbejdżan wypuścił 30 jeńców ormiańskich i 14 osób cywilnych, w większości mieszkańców Karabachu.

Ostatnia wymiana podniosła do 54 całkowitą liczbę uwolnionych dotychczas więźniów ormiańskich. Dziesiątki innych pozostaje w niewoli azerbejdżańskiej. Ich dokładna liczba nadal nie jest znana.

Urzędnicy i prawnicy armeńscy twierdzą, że Azerbejdżan przyznał się do przetrzymywania mniejszej liczby jeńców ormiańskich, niż zostało przez niego pojmanych podczas wojny sześciotygodniowej.

Urzędnik samozwańczej republiki Górskiego Karabachu uważają, że los 40 cywilnych mieszkańców Karabachu pozostaje niewyjaśniony. Stepanakert ma nadzieję, że większość z tych zaginionych jest przetrzymywanych w niewoli w Azerbejdżanie lub ukrywa się na terenach zajętych przez armię azerbejdżańską w czasie wojny. Baku do tej pory potwierdziło śmierć dwóch Ormian z Karabachu przetrzymywanych w niewoli azerbejdżańskiej.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Armenia i Azerbejdżan kontynuują wymianę jeńców”

Możliwość komentowania została wyłączona.