Eksperci wzywają NATO do zapewnienia Gruzji i Ukrainie MAP

Według ukraińskich mediów międzynarodowa społeczność ekspertów wezwała przywódców państw czarnomorskich, NATO, UE i USA do opracowania jasnej strategii przeciwdziałania rosyjskiej agresji na Morzu Czarnym.

W rezolucji dotyczącej wyzwań bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego, przyjętej na Lwowskim Forum Bezpieczeństwa, czytamy, że Sojusz Północnoatlantycki powinien jak najszybciej zapewnić Ukrainie i Gruzji jasne i możliwe do wdrożenia kroki w celu zapewnienia ich przyjęcia do NATO zgodnie z decyzją podjęta na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku.

Eksperci wezwali do uznania rosyjskiej agresji za największe zagrożenie dla dobrobytu i bezpieczeństwa regionu Morza Czarnego i wyrazili zaniepokojenie, że niedawne wydarzenia w konflikcie w Górskim Karabachu zwiększyły obecność wojskową Rosji w regionie poprzez zwiększenie rosyjskich kontyngentów w państwach Kaukazu Południowego.

Eksperci są zaniepokojeni brakiem jasnej strategii NATO w regionie, co stwarza próżnię, którą z łatwością wypełnia Rosja. Jednocześnie podkreślają, że Zachód powinien przyjąć odpowiedzialne podejście do własnej południowo-wschodniej flanki.

Wśród konkretnych kroków zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego międzynarodowa społeczność ekspertów Lwowskiego Forum Bezpieczeństwa proponuje w szczególności zakaz wpływania statków z okupowanego Krymu do wszystkich portów europejskich oraz zapewnienie stałej obecności okrętów niemieckich i amerykańskich na Morzu Czarnym, także w ukraińskich portach. Konieczne jest również zlokalizowanie w regionie bazy szkoleniowej do regularnych wspólnych ćwiczeń wojskowych państw NATO i Morza Czarnego.

Rezolucję poparło 17 ekspertów, w tym generał broni amerykańskiej armii Ben Hodges, były zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow i były dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Eksperci wzywają NATO do zapewnienia Gruzji i Ukrainie MAP”

Możliwość komentowania została wyłączona.