Gruzja: Kolejna tura rozmów rząd – opozycja

Rządząca partia Gruzińskie Marzenie oraz liderzy ośmiu partii i bloków opozycyjnych, którzy zostali wybrani podczas wyborów parlamentarnych 31. października, odbyli trzecie spotkanie przy pośrednictwie zagranicznych ambasadorów, aby znaleźć wyjście z obecnego kryzysu politycznego.

Liderzy opozycji, którzy twierdzą, że wybory zostały sfabrykowane i odmawiają objęcia mandatu, określili spotkanie jako „pozytywne i pożyteczne, ponieważ uzgodniono kilka kwestii”.

Stwierdzili jednak, że do tej pory nie osiągnięto konsensusu w sprawie głównego żądania opozycji – w sprawie przeprowadzenia ponownych wyborów.

Przewodniczący parlamentu Archil Talakvadze oświadczył po posiedzeniu, że „powtórne wybory nie będą miały miejsca, ponieważ zostały one przeprowadzone zgodnie z demokratycznymi standardami”. Stwierdził jednak, że „spotkanie było krokiem naprzód”.

Sekretarz wykonawczy partii rządzącej Irakli Kobakhidze powiedział, że ma pozytywne oczekiwania. ,,Następne spotkanie odbędzie się jutro i mam nadzieję, że zakończy się porozumieniem”– powiedział Kobakhidze.

Korpus dyplomatyczny pośredniczy obecnie w rozmowach między partią rządzącą a opozycją, aby pomóc w zakończeniu kryzysu. Partia rządząca zdobyła 90 mandatów w 150-osobowym parlamencie, a pozostałe 60 mandatów otrzymały partię opozycyjne.

Niestety, w naszych głównych żądaniach nie ma kompromisu – powiedział po spotkaniu opozycji z rządem przewodniczący Zjednoczonego Ruchu Narodowego Grigol Waszadze.

Według niego Gruzińskie Marzenie okazuje gotowość do ważnych spraw, ale nie pokazuje gotowości do głównych kwestii, o których opozycja mówi od pierwszego listopada. ,,Zasoby negocjacji są zawsze dostępne, ponieważ bez negocjacji nasze państwo znajdzie się w bardzo trudnym dniu. Uwolnienie więźniów politycznych jest dla mnie jedną z najważniejszych kwestii, ale niestety wydaje się, że na horyzoncie nie ma jeszcze kompromisu w głównych kwestiach” – powiedział Waszadze.

4-punktowy plan opozycji wyprowadzenia kraju z kryzysu, zakłada:

  • 1. Zwolnienie więźniów politycznych i umorzenie ich postępowań;
  • 2. Zaplanowanie nowych wyborów parlamentarnych w 2021 roku lub przeprowadzenie przez Prezesa Rady Ministrów plebiscytu na przeprowadzenie wyborów parlamentarnych w 2021 roku;
  • 3. Wszystkie wybory parlamentarne powinny odbywać się w sposób w pełni proporcjonalny, z naturalnym progiem (lub progiem 1 proc.), z możliwością tworzenia bloków wyborczych. Wybory samorządowe w miastach samorządowych powinny odbywać się w systemie w pełni proporcjonalnym, z naturalnym progiem, z możliwością tworzenia bloków wyborczych;
  • 4. Przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej ustąpi i zostanie zastąpiony przez osobę wyznaczoną przez trzy organizacje pozarządowe i zatwierdzoną przez parlament. Osoby nominowane przez trzy organizacje pozarządowe powinny zostać powołane na przewodniczących obwodowych i okręgowych komisji wyborczych.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Gruzja: Kolejna tura rozmów rząd – opozycja”

Możliwość komentowania została wyłączona.