Uzbekistan otrzymuje pierwsze próbki szczepionki Sputnik V

Liczba dostarczonych szczepionek do Uzbekistanu ma w krótkim czasie osiągnąć 2 mln dawek. Rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu poinformowało, że pierwsze próbki szczepionki Sputnik V dotarły do Uzbekistanu w celu przeprowadzenia prób przed jej kolejną produkcją przemysłową – podała w piątek strona internetowa Ministerstwa.

„Minister Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej Denis Manturow osobiście dostarczył do stolicy republiki próbki szczepionki Sputnik V przeciwko COVID-19. Cenny ładunek odebrał Zastępca Szefa Służby Sanitarno-Epidemiologicznej i Zdrowia Publicznego Republiki Uzbekistanu Holmamat Norbojew. Próbki zostały przekazane stronie uzbeckiej w celu przeprowadzenia badań niezbędnych do uzyskania rejestracji i rozpoczęcia przemysłowej produkcji szczepionki w Uzbekistanie”– czytamy w oświadczeniu.

Szczepionka Sputnik V

Jedenastego sierpnia Rosja jako pierwsza na świecie zarejestrowała szczepionkę przeciwko koronawirusowi o nazwie Sputnik V. Preparat opracowało Narodowe Centrum Badań Epidemiologii i Mikrobiologii przy rosyjskim Ministerstwie Zdrowia. Badania porejestracyjne rozpoczęły się w Moskwie 7. września, pierwszą szczepionkę podano wolontariuszom 9. września. Ogółem w programie uczestniczy 40 000 osób, z czego 10 000 otrzymało placebo zamiast szczepionki.

Skuteczność szczepionki Sputnik V, według wyników badań pośrednich, przekracza 95 procent w 42. dobie po podaniu pierwszej dawki preparatu, jeśli pacjent otrzyma drugą dawkę. Prośby o uzyskanie ponad 1,2 mld dawek szczepionki Sputnik V napłynęły z ponad 50 krajów. Szczepionka na rynki zagraniczne będzie produkowana przez partnerów międzynarodowych w Indiach, Brazylii, Chinach, Korei Południowej i innych krajach.

Kazachstan również zainwestuje w rosyjską szczepionkę

Rosja i Kazachstan zgodziły się przyspieszyć prace nad projektem produkcji rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi w Kazachstanie. Porozumienie osiągnięto podczas spotkania prezydenta Kazachstanu Kassyma-Jomarta Tokajewa z wiceszefem rosyjskiej administracji prezydenta Dmitrijem Kozakiem 3. grudnia.

Podczas wizyty Kozaka w Kazachstanie merytorycznie poruszano temat rozmieszczenia w republice produkcji rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Strony zgodziły się przyspieszyć realizację tego wspólnego projektu na dużą skalę.

Ponadto Tokajew i Kozak omówili aktualne kwestie dalszego rozwoju procesów integracyjnych i powiązań sojuszniczych w przestrzeni poradzieckiej. 2. grudnia Tokajew powiedział na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Zbiorowego Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, że w najbliższej przyszłości w republice powstanie fabryka do produkcji rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Powiązany artykuł

2 odpowiedzi na “Uzbekistan otrzymuje pierwsze próbki szczepionki Sputnik V”

Możliwość komentowania została wyłączona.