Armenia: Pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 w lutym

Rząd Armenii zamówił 600 000 dawek szczepionek na koronawirusa z ośrodka COVAX wspieranego przez Światową Organizację Zdrowia i ma nadzieję, że pierwsza partia zostanie dostarczona w lutym.

Wystarczą do zaszczepienia 300 000 osób, co stanowi około 10 procent populacji Armenii.

Według Gajane Sahakian, zastępcy dyrektora Krajowego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, pracownicy medyczni i socjalni, seniorzy i osoby cierpiące na choroby przewlekłe jako pierwsi otrzymają bezpłatnie szczepionki.

COVAX to globalne partnerstwo, którego celem jest finansowanie szczepionek COVID-19 w celu ich sprawiedliwej dystrybucji do ponad 180 krajów, które do niego przystąpiły. Wartość kontraktu na dostawy między rządem Armenii a firmą COVAX wynosi 6 mln USD.

„Pierwsza szczepionka, którą COVAX udostępni uczestniczącym krajom, jest szczepionką wyprodukowaną przez brytyjską firmę AstraZeneca. Oczekuje się, że producent dostarczy go firmie COVAX w lutym lub marcu” – powiedziała Sahakian. Jednocześnie nie wykluczyła, że rząd będzie pilnie kupował mniejsze ilości szczepionek z innych źródeł dla kategorii populacji wysokiego ryzyka.

Pod koniec ubiegłego miesiąca rosyjskie Ministerstwo Zdrowia przekazało Armenii kilkadziesiąt dawek rosyjskiej szczepionki Sputnik V. W piątek okazało się, że minister zdrowia Arsen Torosjan i jego zastępca Artem Sambatjan należą do ormiańskich ochotników zaszczepionych Sputnikiem.

„Czuje się dobrze i czeka na następną szczepionkę, ponieważ rosyjska szczepionka obejmuje dwa zastrzyki” – powiedziała rzecznik Torosjana, Alina Nikoghosjan. Jak dotąd ormiańskie władze sanitarne potwierdziły łącznie ponad 140 000 przypadków koronawirusa. Uważa się, że rzeczywista liczba infekcji jest znacznie wyższa.

Powiązany artykuł