Gruzja: Prezydent wzywa do obowiązkowych szczepień i paszportów COVID-owych

Prezydent Salome Zurabiszwili wezwała rząd do „podjęcia pilnych i surowych środków” w celu wzmocnienia kampanii szczepień przeciwko COVID-19 w Gruzji, w tym obowiązkowych szczepień dla grup ryzyka.

Podczas briefingu prasowego 3 listopada opowiedziała się również za wprowadzeniem paszportów COVID-owych przy wchodzeniu do przestrzeni publicznych i pobieranie opłat od osób nieszczepionych za leczenie COVID-19.

Oceniając sytuację epidemiologiczną COVID-19 jako „katastrofalną”, prezydent obarczyła odpowiedzialnością gruzińskich urzędników, w tym ją samą, „którzy mają obowiązek prowadzić bardziej aktywną kampanię na rzecz szczepień i mieć więcej odwagi”.

Zbeształa także partie polityczne za organizowanie wieców „pomimo przepisów i środków ostrożności”. Prezydent Zurabiszwili skrytykowała także Gruziński Patriarchat Prawosławny, który powstrzymuje się od udzielania parafii błogosławieństw na szczepienia i „pozwala poszczególnym duchownym głosić propagandę antyszczepionkową”.  W tym kontekście prezydent Zurabiszwili wezwała Patriarchat do „dania jasnych instrukcji i przykładu swoim parafianom”. Spotkała się z gruzińskim patriarchą Ilią II na kilka godzin przed swoim brefiengiem.

Prezydent Zurabiszwili skarciła także wahanie zaszczepienia się przez niektórych lekarzy – „których poglądy szkodzą wspólnej sprawie” – oraz obywateli, którzy „z osobistych obaw stawiają kraj w obliczu katastrofy demograficznej”. Odrzucając wszelkie wezwania do wprowadzenia ograniczeń i zablokowania jako „nie do zaakceptowania”, podkreśliła, że ​​dalsze ograniczenia zaszkodziłyby gospodarce kraju, ponieważ część populacji już „stoi przed najgorszymi wyzwaniami społecznymi”.

Oświadczenie pojawia się, gdy gruzińscy urzędnicy rządowi stanowczo sprzeciwiają się obowiązkowym szczepieniom. 25 października premier Irakli Garibashvili obiecał, że nie zezwoli na obowiązkowe szczepienia, argumentując, że obywatele powinni cieszyć się „prawem i możliwością wolnego wyboru”.

Święty Synod, organ kierowniczy Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, jednej z najbardziej wpływowych instytucji w kraju, odmówił udziału w „propagandzie” szczepień i argumentował, że sprawa leży poza kompetencjami Kościoła.  

Na dzień 4 listopada Gruzja zgłosiła łącznie 738 171 przypadków COVID-19, 678 288 wyzdrowień i 10 238 zgonów. Dzienne nowe infekcje wynosiły 5206, podczas gdy dzienne wyzdrowienia i zgony wynosiły odpowiednio 4648 i 53. Liczba aktywnych zakażeń wynosi 49 619.  

Według Krajowego Centrum Kontroli Chorób i Zdrowia Publicznego w Gruzji, na dzień 4 listopada tylko 33,1% dorosłej populacji zostało w pełni zaszczepione dwiema dawkami, podczas gdy 36,7% zostało zaszczepionych przynajmniej częściowo.  Podano 3469 dawek. Władze służby zdrowia miały nadzieję, że do końca 2021 roku zaszczepią 60% dorosłej populacji (około 1,7 mln z 2 841 132).