Uzbekistan pracuje nad umową gazową z Rosją

Uzbekistan pracuje nad wielostronnym porozumieniem w sprawie gazu z udziałem Rosji, odzwierciedla ono interesy narodowe – poinformował wiceprzewodniczący izby ustawodawczej Uzbekistanu Aliszer Kadyrow.

„Ta praca nie szkodzi naszym interesom narodowym, a jedynie korzyściom. Szczegóły zostaną podane po sfinalizowaniu tej wielostronnej umowy”. Szef Gazpromu Aleksiej Miller i minister energetyki Uzbekistanu Jurabek Mirzamachmudow podpisali w ostatnich dniach mapę drogową współpracy w branży gazowej.

Dokument przewiduje tranzyt gazu z Rosji gazociągiem przez Kazachstan. Ministerstwo energetyki Uzbekistanu podkreśliło, że kraj zachowa własność swojego systemu przesyłowego gazu. Osiemnastego stycznia Gazprom ogłosił podpisanie mapy drogowej współpracy w branży gazowej z Kazachstanem.

Pod koniec listopada prezydenci Rosji i Kazachstanu Władimir Putin i Kassym-Żomart Tokajew na spotkaniu na Kremlu dyskutowali o utworzeniu „trójstronnej unii gazowej” z udziałem Uzbekistanu w celu koordynacji transportu rosyjskich surowców.

Na pierwszym etapie pomysł przewiduje możliwość stworzenia mechanizmu koordynacji, być może z utworzeniem podmiotu prawnego. Jednak w tym czasie w Uzbekistanie uznano, że kraj nie zamierza przystąpić do żadnej unii ani sojuszu, ale będzie importował zasoby na podstawie kontraktów handlowych.