Saudyjczycy zbudują elektrownie słoneczne w Uzbekistanie

Saudyjska firma ACWA Power zbuduje dwie słoneczne stacje fotowoltaiczne (FES) o łącznej mocy 1,4 GW i systemy magazynowania energii o mocy 800 MW w regionach Taszkent i Samarkandy, poinformowało w ostatnich tygodniach Ministerstwo Energetyki Uzbekistanu.

W obwodzie bucharskim powstanie system magazynowania energii o mocy 400 MW. Umowy inwestycyjne i umowy zakupu energii zostały podpisane z ACWA Power 4 marca.

Umowy przewidują oddanie do użytku:

  • elektrownię słoneczną o mocy 400 MW i systemy magazynowania energii o mocy 400 MW w regionie Taszkentu,
  • elektrownię słoneczną o mocy 1000 MW i systemy magazynowania energii o mocy 400 MW w regionie Samarkandy,
  • linie wysokiego napięcia,
  • systemy magazynowania energii o mocy 400 MW w regionie Buchary.

Po oddaniu tych projektów do użytku możliwe będzie dostarczenie energii elektrycznej do 1,2 mln gospodarstw domowych i zapobieganie emisji około 1,6 mln ton szkodliwych gazów rocznie. Planowane jest rozpoczęcie budowy elektrowni słonecznej w Taszkencie o mocy 400 MW. Zgodnie z planami stacja ta będzie produkować 900 mln kWh energii elektrycznej rocznie. W rezultacie zaoszczędzone zostanie 257 mln m3 gazu ziemnego, a 360 tysięcy ton szkodliwych związków nie zostanie wyemitowanych do atmosfery.

Jak poinformowało Ministerstwo Inwestycji, Przemysłu i Handlu Uzbekistanu w wyniku realizacji powyższych projektów:

  • powstanie ponad 3000 nowych miejsc pracy w trakcie budowy i 300 w trakcie eksploatacji,
  • produkcja energii elektrycznej wzrośnie o 3,5 mld kWh rocznie,
  • oszczędności gazu ziemnego wzrosną o 1 mld m3 rocznie.

„Projekty realizowane w regionach Taszkentu, Samarkandy i Buchary przyciągną inwestycje w wysokości 2,5 mld USD.” – dodało Ministerstwo Energii. Łączna wartość inwestycji ACWA Power w uzbeckie projekty energetyczne wynosi obecnie 7,5 mld USD. Podczas pierwszej wizyty prezydenta Uzbekistanu w Arabii Saudyjskiej w sierpniu 2022 roku podpisano umowy na 14 mld USD, w tym 10 mld USD z ACWA Power.

Obecnie firma buduje w Uzbekistanie pięć elektrowni o łącznej mocy 4100 MW: są to cztery elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 2600 MW oraz jedna nowoczesna elektrociepłownia o mocy 1500 MW. Aby przesyłać energię elektryczną z północno-zachodniej części Uzbekistanu do jego centralnej części, ACWA Power wybuduje napowietrzną linię energetyczną o długości ponad 800 km.

2 odpowiedzi na “Saudyjczycy zbudują elektrownie słoneczne w Uzbekistanie”

Możliwość komentowania została wyłączona.