Rosnący duch współpracy legł u podstaw spotkania 9 sierpnia przywódców wszystkich pięciu państw Azji Centralnej, a także sąsiadującego za Morzem Kaspijskim Azerbejdżanu. Kazachstan i Uzbekistan przodują w działaniach na rzecz zniesienia barier handlowych. „Zrównoważony rozwój” był hasłem dnia dla uczestników VI Konsultacyjnego Spotkania Szefów Państw Azji Centralnej, które odbyło się w Astanie.

„Wspólnie kształtujemy nowy wizerunek Azji Centralnej jako regionu wielkich możliwości, patrząc w przyszłość” –  powiedział gospodarz spotkania, prezydent Kazachstanu Kassym-Żomart Tokajew, swoim kolegom liderom regionalnym. „Biorąc pod uwagę łączny potencjał naszych krajów, możemy wnieść znaczący wkład w realizację Agendy Zrównoważonego Rozwoju”.

Prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew podzielił te opinie, stwierdzając, że „Azja Centralna staje się przestrzenią dobrego sąsiedztwa, korzystnej dla obu stron współpracy i zrównoważonego rozwoju”. Źródłem takiej retoryki jest wspólne regionalne pragnienie rozszerzenia handlu, zarówno w obrębie regionu, jak i między regionem, łączące Chiny i rynki zachodnie za pośrednictwem tzw. Środkowego Korytarza. Tokajew zauważył, że wszystkie państwa regionu – Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan – usuwają bariery handlowe i modernizują punkty kontroli granicznej, aby przyspieszyć tranzyt towarów. „Współpraca handlowa, gospodarcza i inwestycyjna rozwija się dynamicznie” – powiedział.

Sponsorowana przez USA inicjatywa, nazwana  procesem B5+1 , zapewnia ramy dla poprawy przepływów handlowych w regionie. Większość wysiłków na rzecz złagodzenia barier handlowych miała do tej pory miejsce na szczeblu dwustronnym, a nie regionalnym. Wiele mówi się o przyspieszeniu handlu, ale działania na rzecz osiągnięcia tego celu były ograniczone, a wciąż jest wiele do zrobienia. Podpisano umowy, ale skuteczna realizacja pozostaje kwestią otwartą.

Najważniejsza inicjatywa handlowa w 2024 r. obejmuje „zielony plan energetyczny” Azerbejdżanu, Kazachstanu i Uzbekistanu, mający na celu eksport energii elektrycznej wytwarzanej z energii słonecznej i wiatrowej przez Morze Kaspijskie na rynki zachodnie. Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew wziął udział w spotkaniu, podkreślając w  swoim przemówieniu do zgromadzenia, że ​​„Azerbejdżan i kraje Azji Centralnej stanowią jedną przestrzeń historyczną, kulturową i geopolityczną o rosnącym znaczeniu strategicznym”.

Kazachstan i Uzbekistan, dwie największe gospodarki regionu, przewodzą w promowaniu regionalnej współpracy gospodarczej i integracji. Podczas spotkania w cztery oczy 8 sierpnia, które poprzedziło regionalne spotkanie w Astanie, Tokajew i Mirzijojew podpisali ponad 12 dokumentów i porozumień, w tym kilka mających na celu usprawnienie kontroli i procedur granicznych oraz zwiększenie handlu w sektorze rolnym. „Wolumen handlu w tym sektorze [rolniczym] osiągnął 1,7 miliarda dolarów, co stanowi około jedną trzecią całkowitego wolumenu handlu” –  zauważył Tokajew w oświadczeniu wydanym przez prezydencką służbę prasową. „Kazachstan jest zainteresowany dostawami społecznie znaczących produktów spożywczych z Uzbekistanu. My z kolei będziemy nadal eksportować mąkę, pszenicę i inne produkty do naszych uzbeckich partnerów”.

Obaj przywódcy wyznaczyli sobie cel podwojenia rocznego wolumenu handlu dwustronnego w nadchodzących latach do 10 miliardów dolarów. Rada dwustronna obu państw będzie pracować nie tylko nad ulepszeniem systemów handlowych, ale także zajmie się kwestiami środowiskowymi, które mogą mieć nieproporcjonalnie duży wpływ na rozwój gospodarczy, w szczególności „zintegrowanym i racjonalnym wykorzystaniem zasobów wodnych rzek transgranicznych”.