Kirgistan: Sąd odmawia byłemu prezydentowi aresztu domowego

Sąd w Biszkeku odrzucił wniosek o przekazanie uwięzionego byłego prezydenta Kirgistanu Ałmazbeka Atambajewa do aresztu domowego. 64-letni Atambaev został skazany na 11 lat i dwa miesiące więzienia w czerwcu 2020 r. za udział w uwolnieniu notorycznego szefa przestępczości.

W listopadzie Sąd Najwyższy odesłał sprawę do sądu rejonowego w Biszkeku w celu ponownego rozpatrzenia. Powód takiej decyzji nie został od razu podany.

Atambajew zaprzeczył jakimkolwiek zarzutom. Na początku października został zwolniony z aresztu, ponieważ krajem wstrząsały masowe protesty przeciwko oficjalnym wynikom wyborów parlamentarnych. Cztery dni później został ponownie aresztowany i oskarżony o zorganizowanie nielegalnej demonstracji.

Atambajew został początkowo aresztowany w sierpniu 2019 r. po tym, jak poddał się policji w wyniku śmiertelnego dwudniowego starcia między siłami bezpieczeństwa a jego zwolennikami, który doprowadził do śmierci dowódcy ochrony i ponad 170 rannych.

Były prezydent i 13 innych osób zostało oskarżonych o zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, grożenie lub napaść na przedstawicieli władz, branie zakładników i przymusowe przejęcie władzy. Proces w sprawie tych zarzutów jeszcze się nie odbył.

Jedna odpowiedź do “Kirgistan: Sąd odmawia byłemu prezydentowi aresztu domowego”

Możliwość komentowania została wyłączona.