Ministerstwo Ekologii i Zasobów Naturalnych oraz Ministerstwo Gospodarki Narodowej Republiki Kazachstanu wspólnie z Bankiem Światowym i Stowarzyszeniem „ECOJER” rozpoczęły szereg rozmów politycznych w celu wsparcia Kazachstanu we wdrażaniu jego krytycznych strategii klimatycznych i środowiskowych, w tym przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, zarządzania jakością powietrza i odporności na zmiany klimatu.
Pierwsza z serii konferencji koncentrowała się na wspieraniu przejścia Kazachstanu na neutralność węglową do 2060 r. Kazachstan wykonał odważny krok naprzód na nowo wytyczonym kursie rozwoju kraju, przyjmując strategię osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 r.
Zatwierdzona przez prezydenta Republiki Kazachstanu 2 lutego 2023 r. strategia wyznacza ambitne cele zerowej emisji dwutlenku węgla netto w zakresie działań na rzecz klimatu i identyfikuje kluczowe transformacje technologiczne potrzebne do dekarbonizacji kraju. Aby osiągnąć te transformacje, kraj będzie wymagał określenia i wdrożenia skutecznych i ukierunkowanych polityk i programów w całej gospodarce kraju.
„Naszym celem jest zmniejszenie śladu węglowego i wykorzystanie korzyści płynących ze zrównoważonego wzrostu gospodarczego, poprawy zdrowia publicznego i zmniejszenia ryzyka klimatycznego. Inwestycje netto w technologie niskoemisyjne szacuje się na 610 miliardów dolarów. Z pewnością doprowadzi to do powstania nowych miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji” – powiedział Alibek Kuantyrow, minister gospodarki narodowej Republiki Kazachstanu. Uczestnicy omówili mapę drogową wdrażania polityk, środków i inwestycji rządowych wspierających zatwierdzoną strategię. Wydarzenie stanowiło również forum dla ekspertów, którzy mogli podzielić się najlepszymi praktykami i doświadczeniami w zakresie wdrażania polityki niskoemisyjnej w Czechach, Niemczech i Polsce.
„Niedawno przyjęta strategia przejścia Kazachstanu na neutralność węglową świadczy o determinacji rządu, aby przejść do modelu wzrostu, który jest napędzany w mniejszym stopniu przez paliwa kopalne, a bardziej przez inwestycje w przyjazne dla klimatu gałęzie przemysłu w zakresie gospodarki wodnej, rolnictwa i obszarów wiejskich. Ta szeroko zakrojona transformacja gospodarcza będzie wymagała sprzyjającego środowiska skoncentrowanego na polityce, inwestycjach i zapewnieniu sprawiedliwej transformacji dla ludzi i społeczności”– uważa Andrei Mikhnev, dyrektor Banku Światowego w Kazachstanie.
Seria negocjacji politycznych ma na celu zapewnienie solidnej platformy dla wielostronnego i wielosektorowego zaangażowania. Łącząc agencje rządowe Kazachstanu, sektor prywatny, społeczeństwo obywatelskie, środowisko akademickie, międzynarodowe organizacje rozwojowe i czołowych światowych ekspertów, dialogi mają na celu wspieranie współpracy i działań na rzecz przyspieszenia realizacji celów Kazachstanu w zakresie neutralności węglowej, a także strategii rozwoju niskoemisyjnego, międzynarodowych zobowiązań w zakresie działań na rzecz klimatu i środków dostosowawczych. Kolejne rozmowy zaplanowane na kwiecień i czerwiec 2023 r. skupią się na redukcji zanieczyszczenia powietrza i przystosowaniu się do zmiany klimatu w celu wsparcia celów klimatycznych i rozwojowych Kazachstanu.
Możliwości i wyzwania Uzbekistanu w drodze do zielonej gospodarki - Kierunek Kaukaz
[…] Kazachstan analizuje sposoby osiągnięcia neutralności węglowej KategorieAzja Centralna, Uzbekistan Tagi#Bank Światowy, #Uzbekistan […]