Afgański problem na granicach Azji Centralnej

Po raz drugi w ciągu kilku dni oddziały graniczne i lojalne wobec rządu w Afganistanie uciekły się do szukania schronienia w sąsiednim kraju. Tym razem jednak zostali szybko wydaleni. To już drugi raz w ciągu kilku dni, kiedy siły lojalne wobec Kabulu uciekły się do ucieczki przez granicę.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Uzbekistanu poinformowało, że 23 czerwca 53 żołnierzy i milicjantów przeszło z bronią na ich terytorium w pobliżu dystryktu Shortepa, który sąsiaduje z rzeką Amu-Darją, która stanowi naturalną granicę między dwoma krajami. Wkrótce po zakończeniu formalności i dochodzeń w sprawie okoliczności przeprawy wojska zostały repatriowane – poinformowało ministerstwo.

„Wszelkie próby nielegalnego przedostania się na terytorium Uzbekistanu będą ściśle tłumione, a wobec osób naruszających granice państwowe zostaną podjęte bardzo rygorystyczne środki.” – podało ministerstwo w oświadczeniu. Ministerstwo nie zastanawiało się, co skłoniło siły afgańskie do przekroczenia granicy, a jedynie wyraziło zaniepokojenie eskalacją przemocy u sąsiada na południu.

Sytuacja alarmowa

„Wzywamy wszystkie strony zaangażowane w konflikt do powstrzymania się od użycia siły i zapobiegania ofiarom cywilnym. Uzbekistan zdecydowanie deklaruje swoje zaangażowanie w utrzymywanie tradycyjnie przyjaznych i dobrosąsiedzkich stosunków z Afganistanem, przy jednoczesnym zachowaniu neutralności i nieingerencji w sprawy wewnętrzne naszego sąsiedniego kraju.” – czytamy w oświadczeniu.

22 czerwca około 130 żołnierzy afgańskich uciekło z walki i przeszło do południowego Tadżykistanu w miejscu około 170 kilometrów na wschód od Shortepy. Tadżycki Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że bojownicy talibscy skoncentrowali swój atak na przejściu granicznym Shir Khan Bandar, które jest połączone z Tadżykistanem mostem zbudowanym za amerykańskie fundusze w 2007 roku.

Prezydenci Tadżykistanu i Uzbekistanu rozmawiali telefonicznie 23 czerwca, aby omówić to, co raport agencji prasowej tadżyckiego państwa określił jako „alarmującą sytuację, która rozwija się obecnie w sąsiednim Afganistanie”. Przywódcy zobowiązali się do kontynuowania wysiłków na rzecz współpracy i zapewnienia pokoju u ich rozdartego wojną sąsiada, chociaż nie zaproponowano żadnych konkretnych inicjatyw.

Nadchodzące niebezpieczeństwo

Dla wszystkich rządów Azji Centralnej, które sądziły, że mają czas na rozważenie swojej polityki wobec Afganistanu, podczas gdy ostatnie oddziały zagraniczne wycofują się z kraju, wydaje się, że czas już się kończy. Niewielu mogło przewidzieć szybkie postępy, jakie talibscy bojownicy poczynili w północnym Afganistanie od początku maja. Walki szybko rozprzestrzeniły się na północne granice Afganistanu i już zbliżają się do granic państw Azji Centralnej.

Klęska 22 czerwca afgańskich sił rządowych w mieście Shir Khan Bandar, z ważnym przejściem granicznym do Tadżykistanu, wydaje się być takim samym szokiem dla władz Azji Centralnej, jak dla 134 afgańskich żołnierzy, którzy uciekli przed talibami atak poprzez ucieczkę do Tadżykistanu.

Osiem afgańskich prowincji graniczy z byłymi republikami radzieckimi w Azji Centralnej. Prowincje te były stosunkowo spokojne przez większość dekady po tym, jak wojska amerykańskie po raz pierwszy przybyły do ​​Afganistanu pod koniec 2001 r. Nie było powodów do niepokoju w sąsiednim Turkmenistanie, Uzbekistanie i Tadżykistanie.

Jednak od 2013 roku afgańskie siły bezpieczeństwa coraz bardziej angażują się w walkę z talibami i innymi bojownikami. Czasami dochodzi do bitew tuż za granicą z Turkmenistanem i Tadżykistanem. Zabłąkane pociski artylerii i ostrzału od czasu do czasu wylądowały na ich terytorium.

Obawa przed napływem bojowników do Afganistanu z krajów regionu

Gdy Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan obserwują te wydarzenia, ich rządy z pewnością widziały doniesienia o wycofaniu się afgańskich sił rządowych. Nie ma teraz miejsca na optymizm, że afgańskie siły rządowe mogą długo opierać się talibom w północnym Afganistanie, zwłaszcza po 11 września, kiedy ostatnie oddziały zagraniczne mają opuścić kraj.

Rząd w Kabulu już zasygnalizował, że chce, aby siły paramilitarne odgrywały większą rolę w walce z talibami. Ale to rodzi znany, stary problem dla rządów Tadżykistanu i Uzbekistanu. W drugiej połowie lat 90., kiedy bojownicy talibscy nacierali na większą część północnego Afganistanu, Uzbekistan poparł etnicznie uzbeckiego afgańskiego dowódcę Abdula Rashida Dostuma.

Tadżykistan poparł etnicznego dowódcę Ahmada Szacha Masuda – legendarnego „Lwa Pandższira”. Ich obawy mogą dotyczyć nie tyle talibów, ile raczej zradykalizowanych islamistów z Tadżykistanu i Uzbekistanu, którzy walczą w szeregach talibów lub innych ugrupowań bojowych.

Najbardziej niepokoją ich obywatele wśród grup takich jak Islamskie Państwo Chorasan czy centralno-azjatyckie grupy ekstremistów, które obecnie działają w Afganistanie – zdominowany przez Tadżyków Dżamaat Ansarullo lub ugrupowania zdominowane przez Uzbeków, Islamska Unia Dżihadu, Katibat Imam al-Buchari, Katibat Tahwid al-Jihad, czy pozostałości po Islamskim Ruchu Uzbekistanu.

Problem z uchodźcami i żołnierzami

Turkmenistan, ze swoją oficjalną polityką neutralności, zawsze starał się trzymać z dala od wewnętrznych konfliktów Afganistanu. W marcu 2019 r., kiedy około 100 żołnierzy rządowych próbowało uciec do Turkmenistanu, aby uciec przed natarciem talibów w dystrykcie Murghab w prowincji Badghis, turkmeńscy strażnicy graniczni zawrócili ich. To z kolei doprowadziło do schwytania ich przez talibów.

Cztery lata wcześniej turkmeńscy strażnicy graniczni zawrócili grupę bojowników talibów, którzy uciekali przed atakiem bojowników pod dowództwem generała Abdula Rashida Dostuma w dystrykcie Hamjab w prowincji Jowzjan. Uzbekistan wydaje się teraz próbować podążać za tym modelem – sądząc po swojej decyzji o powrocie 53 prorządowych bojowników z powrotem do Afganistanu.

Natomiast Duszanbe w tym tygodniu zezwoliło uciekającym wojskom afgańskim na tymczasowe pozostanie w Tadżykistanie. Ranni byli leczeni w tamtejszych szpitalach. Szef Administracji Tadżykistanu na wschodzie Górnego Badachszanu Jodgor Fajzow powiedział 21 czerwca na spotkaniu administratorów regionalnych, że powinni oni być przygotowani na przyjęcie co najmniej 5 tys. do aż 10 tys. uchodźców z Afganistanu.

Ponieważ sytuacja po afgańskiej stronie granicy nadal rozwija się, rządy Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu prawdopodobnie będą również dwukrotnie sprawdzać zawarte w nich dwustronne i wielostronne umowy dotyczące obrony i bezpieczeństwa – tak na wszelki wypadek.

Jedna odpowiedź do “Afgański problem na granicach Azji Centralnej”

Możliwość komentowania została wyłączona.