Uzbekistan rozpoczyna masowe szczepienia. Skąd biorą się dawki szczepionki?

Uzbekistan rozpoczyna masową kampanię szczepień na koronawirusa szczepionką, której do ukończenia trzeciego etapu testów pozostały jeszcze dwa miesiące. Nadzieję pokłada się w chińsko-uzbeckiej szczepionce ZF-UZ-VAC 2001.

Uzbekistan rozpoczyna masową kampanię szczepień na koronawirusa szczepionką, której do ukończenia trzeciego etapu testów pozostały jeszcze dwa miesiące.

Milionom oferuje się możliwość darmowego przyjęcia szczepionki, ale nie jest jasne, ilu będzie chętnych. W międzyczasie Chiny i Rosja walczą o palmę pierszeństwa za umożliwienie szczepień tamtejszymi preparatami.

Kwitnie chińska współpraca z Taszkentem

Media uzbeckie 1 marca ogłosiły wiadomość o certyfikacji własnej, domowej szczepionki. Może to być jednak przesada. Szczepionka została w rzeczywistości w dużej mierze opracowana przez chińską firmę Zhifei Longcom Biopharmaceutical, a niektóre kluczowe testy trzeciego etapu mają miejsce w Uzbekistanie. Wydaje się, że na tej podstawie powstała szczepionka ZF-UZ-VAC 2001.

Urzędnicy ds. zdrowia powiedzieli 1 marca, że ​​4,1 miliona osób otrzyma bezpłatną szczepionkę w pierwszej rundzie szczepień. To więcej niż jedna dziesiąta populacji. Nie ma pewności, jak długo potrwa ten etap. Kategorie kwalifikujące się do rundy początkowej będą obejmowały osoby w wieku 65 lat i starsze, pracownicy medyczni, osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia, nauczyciele oraz personel porządkowy i wojskowy.

Podczas gdy rząd uzbecki próbował nadać swojej inicjatywie szczepień patriotyczny bodziec, umieszczając swoją flagę na ZF-UZ-VAC 2001, chińska machina propagandowa stara się również zapewnić Pekinowi sprawiedliwy udział w uznaniu.

Nieoficjalnie trzeci etap testów na ZF-UZ-VAC 2001 zostanie w pełni zakończony dopiero w maju – rząd nie mówi o tym wprost. W przeciwieństwie do większości najbardziej znanych szczepionek opracowanych do tej pory, ZF-UZ-VAC 2001 może wymagać nawet trzech dawek, aby osiągnąć najwyższą skuteczność. Spośród wszystkich osób przebadanych w Uzbekistanie ponad 4400 otrzymało tylko dwa zastrzyki. Od 2 marca około 300 osób otrzymało trzecią szczepionkę.

Skuteczność szczepionki wynosi 97 procent. Poziom produkcji przeciwciał po drugiej dawce rośnie 11-krotnie. Jedną z istotnych stwierdzonych zalet ZF-UZ-VAC 2001 jest to, że można go przechowywać w zwykłej lodówce i nie wymaga, na przykład, warunków przechowywania -70 stopni Celsjusza wymaganych przez dawki Pfizera.

Ale skąd będą pochodzić te wszystkie miliony dawek? W tej sprawie jest znak zapytania. W dającej się przewidzieć przyszłości fiolki prawdopodobnie będą musiały być dostarczane z Chin. 25 lutego nadal trwały negocjacje w sprawie wyprodukowania szczepionki opracowanej w Chinach w samym Uzbekistanie. Mówi się, że firma w Taszkiencie o nazwie Jurabek Laboratories bada możliwość produkcji ZF-UZ-VAC 2001.

Rosja nie chce zostać w tyle

Rosja nie chce zostać wykluczona z tej rozgrywki. Przewiduje się również, że Sputnik V odegra dużą rolę w kampanii masowych szczepień.

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział drugiego marca, że ​​Rosja rozważa możliwość zezwolenia Uzbekistanowi na produkcję Sputnika V na rosyjskiej licencji. Ławrow powiedział to podczas wizyty w Moskwie uzbeckiego ministra spraw zagranicznych Abdulaziza Komiłowa. Komisja rządowa 17 lutego wyraziła zgodę na rozpoczęcie przez Rosję procesu certyfikacji Sputnika V w Uzbekistanie, ale jak dotąd nie ogłoszono tego.

Ale to nie wszystko. Dilorom Tursunova, ekspert ds. szczepionek w Służbie Nadzoru Sanitarno-Epidemiologicznego, mówi, że w Uzbekistanie planowane jest również przyjęcie 2,6 miliona dawek szczepionki AstraZeneca. Nie wiadomo, kiedy to się stanie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a szczepionki okażą się tak skuteczne, jak obiecano, Uzbekistan może być w stosunkowo dobrej kondycji do drugiej połowy roku.

Powiązany artykuł

Jedna odpowiedź do “Uzbekistan rozpoczyna masowe szczepienia. Skąd biorą się dawki szczepionki?”

Możliwość komentowania została wyłączona.