W Kazachstanie władze zaproponowały szczepienie szczepionką Pfizer – ale odpłatnie

Szef Ministerstwa Zdrowia Kazachstanu Aleksey Tsoi powiedział na posiedzeniu rządowym 16 listopada, że ​​każdy w Kazachstanie będzie mógł zaszczepić się szczepionką Pfizer – ale odpłatnie.

„Opracowano projekt dekretu rządowego w sprawie możliwości sprzedaży szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer na rynku komercyjnym, aby zaszczepić ludność odpłatnie.” – powiedział minister. Premier Kazachstanu Askar Mamin powiedział, że popiera propozycję dotyczącą możliwości dostarczania szczepionek do komercyjnego segmentu rynku, „aby ci, którzy chcą, mogli otrzymać potrzebną im szczepionkę za opłatą”. Rząd nie ujawnił kosztów ewentualnego płatnego szczepienia.

Dziś w Kazachstanie obywatele szczepą się rosyjskim preparatem Sputnik, który jest produkowany w przedsiębiorstwie farmaceutycznym w Karagandzie z surowców dostarczanych z Rosji. Rząd Kazachstanu poinformował, że jedna dawka Sputnika kosztuje Kazachstan 26 USD. Wykorzystywany jest również QazVac opracowany i wyprodukowany w Kazachstanie. Jednak część obywateli nie ufa ani rosyjskiej, ani lokalnej szczepionce i chciałoby się zaszczepić preparatem o międzynarodowej renomie.

Ministerstwo Zdrowia wcześniej podało, że koszt dawki amerykańsko-niemieckiego producenta Pfizera jest porównywalny z ceną rosyjskiego Sputnika.

Szczepienia Pfizerem 12 listopada rozpoczęły się już wśród niektórych kategorii obywateli Kazachstanu: kobiet w ciąży, karmiących piersią i młodzieży powyżej 12 roku życia. Dziś zastrzyk z tą szczepionką można przyjąć w Nur-Sułtan, Ałmaty, Szymkencie, Kokszetau i trzech regionach – Zhambyl, Karaganda, Kyzylorda. Według Ministerstwa Zdrowia pierwszą dawkę szczepionki od firmy Pfizer otrzymało już 1560 osób – 1313 dzieci, 247 kobiet w ciąży lub karmiących.